Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S ohněm na skládce u Čáslavi bojovalo sedmdesát hasičů

Čáslav - Nesnadný boj sváděly v pátek desítky hasičů 
v Čáslavi, kde hořela skládka. Požár byl ohlášen hasičům těsně po půlnoci. Postupně byly k požáru svolávány profesionální i dobrovolné jednotky
z celého okolí a ráno jich na místě dohromady zasahovalo dvanáct.Na místo byli zavoláni i zástupci z chemické laboratoře z Kamenice, kteří měřili zplodiny uniklé do ovzduší. „Požár zachvátil plochu 100 x 250 metrů. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. „Znamená to, že je to svým rozsahem 
a úrovní řízení složitější zásah než naprostá většina, kterou řešíme," doplnil mluvčí.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Požár skládky v Čáslavi 15.4.2016Foto: Deník/Hana Kratochvílová

S ohněm podle jeho odhadu kolem bojovalo 70 profesionálních i dobrovolných hasičů. Šlo ale o silný požár 
a ani ráno nebyl oheň zcela pod kontrolou hasičů. Mimo skládku se naštěstí nešířil a mluvčí hasičů opakovaně zdůrazňoval, že se obyvatelé z okolních obcí nemusí obávat ani ohrožení vlivem zplodin. Ty se díky příznivému počasí nešířily. Že zažehnávání požáru počasí opravdu pomáhalo, bylo při pohledu na místo události patrné. Dým bylo možné vidět pouze směrem od čáslavského obchvatu. Obydleným prostranstvím se vyhýbal. Přesto byl v okolí cítit silný zápach.

Při boji s ohněm bylo potřeba mnoho techniky. Tři jednotky profesionálních hasičů měly k dispozcu devět vozidel a devět jednotekdobrovolných hasičů dalších jedenáct. Navíc kvůli těžko přístupnému terénu byl do akce povolán i vrtulník s bambi vakem. Vodu hasiči jezdili čerpat do Čáslavi na Podměstský rybník.

Zásah na čáslavské skládce byl dlouhý. Oheň byl lokalizován až těsně před polednem a jeho dohašování probíhá stále.

V příštích dnech bude skládka pod zvýšeným dohledem, aby nedošlo k opětovnému zahoření. Na místě se buď ponechá požární jednotka, která bude místo hlídat nonstop nebo tam jezdit v pravidelných intervalech. Ve hře je podle něj i možnost, že bude místo oficiálně předáno majiteli pozemku či provozovateli skládky, který zajistí zvýšený dohled sám. „Nyní nejsem schopen odhadnout, jak se velitel zásahu rozhodne," doplnil Gabriel.

Větší požár skládku u Čáslavi zasáhl naposledy loni v červenci. I tehdy s požárem bojovaly jednotky z celého okolí několik hodin. Jaroslav Gabriel uvedl, že jde o chronický problém všech skládek, protože popelářské vozy mohou snadno přivézt zbytky něčeho žhavého, třeba nedopalek cigarety. „Je to úděl toho, že se hromada odpadu soustřeďuje na jednom místě," podotkl.

Páteční požár v bodech:

Kolem 0:05 hodin: Požár nahlášen hasičům

Kolem 7:40 hodin: Požár stále nebyl lokalizován. Mimo skládku se ale oheň nešíří. Obyvatelé z okolních obcí nejsou v ohrožení ani vlivem zplodin, které se díky příznivému počasí nešíří. 

Kolem 8:00 hodin: Na místě zasahuje vrtulník, pomocí bambi vaku vypouští vodu na skládku

Kolem 8:30 hodin: Hasiči jezdí čerpat vodu na Podměstský rybník, následně stále zásobují vrtulník

Kolem 9:00 hodin: Situaci kolem požáru selduje i vedení Čáslavi.  „S největší pravděpodobností se vysypal žhavý popel z popelnice, od toho k tomu požáru došlo. Na místě je stále chemická laboratoř HZS, která monitoruje zplodiny ve vzduchu a v současné době je vše již pod kontrolou," řekl starosta Čáslavi Jaromír Strnad. 

Kolem 9:15 hodin: Dým je patrný pouze ze strany směrem od čáslavského obchvatu.

Kolem 9:30 hodin: Na hlavním tahu od Církvice směrem na Čáslav je již cítit silný zápach, na místě jsou novináři, kteří hořící skládku fotí.

Kolem 10:20 hodin: Je jisté, že zásah bude v Čáslavi pokračovat až do pozdních odpoledních hodin. Na místě je stále 11 jednotek a probíhá letecké hašení. „Velitel lokalizaci ještě nevyhlásil, ale skutečně to tam máme již pod kontrolou," zdůraznil Jaroslav Gabriel.

Kolem 10:25 hodin: Vyšetřovatelé stanovují dvě varianty příčiny požáru, cizí zavinění nebo zahoření od žhavého popelu. Přiklání se více ke druhé možnosti.

Kolem 10:35 hodin: Na skládce hrozí poškození „hráze" z geotextilie, pneumatik.

Kolem 11:47 hodin: Požár se podařilo lokalizovat.

Kolem 12:30 hodin: Na místě stále zůstávají všechny dosud zasahující hasičské jednotky včetně vrtulníku

Kolem 13:15 hodin: Z místa odjíždí chemická laboratoř HZS, zbytek jednotek stále na místě.

Postupně bude oheň dohašen a  na místě bude zvýšený dohled minimálně 48 hodin.

Autor: Redakce, ČTK

15.4.2016
SDÍLEJ:
Vernisáž fotoklubu se konala ve Zruči.
29

Vernisáž fotoklubu se konala ve Zruči

Děti z mateřinky prožily den plný strašidel.
18

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Drobovice - K dopravní nehodě motocyklu značky Kawasaki Z 750 došlo v pondělí 16. října kolem půl sedmé večer.

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení