„Před pěti lety stačilo vodu pouze vytřít. Zničené stěny a podlaha ale nebyly nic ve srovnání se škodami, které voda způsobila před rokem na jaře. To jsme měli zaplavený téměř celý dům, bydleli jsme na půdě. Přišel jsem o veškerý nábytek, nové plovoucí podlahy, parkety, koupelnu, škod byla celá řada,“ zavzpomínal Miroslav Nácovský, který ve svém domě na náměstí Dr. Svobody provozuje hodinářství. Škody na zboží mu naštěstí nevznikly.

Městský úřad mu poskytl prozatímní bydlení ve sportovní hale, kde přečkal nejhorší týden. „Hasiči nás odváželi z domova lodí, lidé se seběhli, byla to taková atrakce. Našlo se pár známých, kteří se snažili pomoci. Jedna paní nám dokonce přinesla klíče od svého bytu a nabídla, ať se k ní nastěhujeme,“ povšiml si Nácovský reakce okolí.

Nejvíce nápomocná se stala státní podpora. Na základě žádosti a předložených faktur bylo postiženým proplaceno až sedmdesát procent nákladů na opravy. „Místo podlah jsme raději nechali dát všude dlaždice, ty se dají jednoduše vytřít. Před vodou nikam neutečete, to bych musel přestěhovat dům,“ podotkl vitální důchodce.

Město se snaží zabránit krizím záváděním protipovodňových opatření. Momentálně staví moderní lávku přes řeku Sázavu. „Za každou cenu je nutno rozšířit koryto řeky, aby voda měla větší průtok, mohla kam odtékat a nedostala se do města. Toto opatření je však plánováno až za několik let,“ upozornil na další důležitou věc Miroslav Nácovský.