Na sedleckém hřbitově byla v roce 1278 podle pověsti rozprášena Hlína, kterou přivezli mniši z Jeruzaléma, a hřbitov se tak stal nejstarším "Svatým polem" ve střední Evropě a vyhledávaným pohřebištěm. Po morové ráně roku 1318 bylo v Sedlci pochováno přes 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Podle dochovaných pramenů sedlecký hřbitov zabíral plochu 35 tisíc metrů čtverečních. Na konci 15. století došlo ke zrušení většiny hrobů. Exhumované kosterní ostatky přibližně 40 tisíc zemřelých byly uloženy do spodní kaple kostela, kde je dle pověsti poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Hřbitovní kostel s kostnicí je unikátní kulturní a historickou památkou a Sedlecký hřibot je tak cílem putování nejen lidí, kteří zde mají pohřbené své blízké, ale také tisíců návštěvníků ze všech zemí světa. V současnosti prochází kostel celkovou opravou, součástí které je i zpřístupnění venkovních teras a realizace nového koncepčního řešení její návštěvnosti při zachování původního odkazu své unikátní kosterní výzdoby spojené s nadějí na vzkříšení.

V kostele se mohou pořizovat fotografie, otevřeno je denně od desáté do sedmnácté hodiny. 

Pohádkový les Sion 2015
Z ARCHIVU: U zříceniny hradu Sion se nacházelo dvanáct pohádkových stanovišť

Další víkendové pozvánky 

Zažijí noc kostelů v balkánském stylu
Sarraf je projekt české houslistky Jitky Malczyk a bosenského zpěváka Predraga Duronjiče, který umělci představí v rámci Noci kostelů v pátek 12. června od dvacáté hodiny v Kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Z balkánské klenotnice nabízí melodie různých národů, které se ujaly a žijí v těchto krajích.

Budou cvičit na Kačině jógu
Pokud byste si rádi zacvičili jógu i venku pod širým nebem po několikatýdenní stopce, kdy se nemohlo chodit do fitnessů, máte příležitost 14. června od sedmnácté hodiny na Kačině. S sebou potřebujete neklouzavou podložku a pohodlné oblečení. Vstupné je 100 korun, senioři a studenti to mají za sedmdesát.

Pořádají cestu pohádkovým lesem
Trasa Pohádkového lesa, kterou pořádá Město Čáslav pro děti v lesoparku Vodrnaty, začne u rybníku Zemánek poblíž Městských lázní v neděli 14. června od patnácté hodiny. Na děti zde bude až do sedmnácti hodin čekat velké množství pohádkových bytostí. Nebudou chybět hlavní postavy z neznámějších Disneyho pohádek.

Poutní kaple Panny Marie u Roztěže.
Kaple Panny Marie u Roztěže je starým poutním místem