více >>

Václav Junek 90 | Panu profesorovi s láskou

Akce již skončila

Pokud jde o místa konání, jsou koncerty Prague Proms v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře jedinou výjimkou z festivalu, který jinak zcela patří Praze. Jistě ale nejde o výjimku jenom proto, že tyto koncerty patří tradičně k akcím nejnavštěvovanějším. „Barbora“ má své nezpochybnitelné kouzlo a spojení s výbornou hudbou vytváří téměř pokaždé jedinečný zážitek. V posledních letech se stalo pěkným zvykem věnovat tamní koncert výjimečným hudebníkům z českého prostředí, kteří se zasloužili o posun hranic vnímání české tvorby a interpretace. V letošním roce bude koncert věnován mimořádné osobnosti české muzikantské špičky, která je dodnes uctívána jako vynikající trumpetista a nestor pedagogického sboru Hudební akademie múzických umění v Praze.
Prof. Václav Junek, trumpetista a uctívaný pedagog, který zakončil svoji aktivní muzikantskou dráhu v r. 1994 v České filharmonii, se letos dožívá devadesáti let. Mezi jeho žáky patří ti nejlepší z nejlepších, namátkou Miroslav Kejmar, Vladimír Rejlek, Zdeněk Šedivý, Jan Hasenöhrl, Marek Vajo nebo Jiří Houdek, a tak mu tato pocta, kterou pro něho někteří z nich připravili, právem patří. Ostatně, přijďte si poslechnout sami jejich oddaný hold svému Mistrovi ve skladbách Bacha, Händela nebo Telemanna.
Závěrem pár výstižných slov Asociace trumpetistů ČR: „Václav Junek je ceněn nejen jako vynikající trumpetista a pedagog, ale především jako člověk, který bezmeznou lásku k hudbě a trubce dokázal přenést i na své okolí. Svojí neutuchající energií dokázal přesvědčit nejen studenty, ale celé své okolí o tom, že všechny problémy a překážky jsou při patřičném nasazení vůle a pracovitosti řešitelné. Všichni jsme dodnes uchváceni jeho životním elánem a optimismem, kterým se tak rádi necháme nakazit při jakémkoliv jednání s ním“.

Program

Giuseppe Torelli
Johann Sebastian Bach
Georg Philip Telemann
Giovanni Gabrielli
Leoš Janáček

Účinkující
Trubky:
Vladimír Rejlek, Jan Hykrda, Jan Burian, Miroslav Kejmar, Jan Hasenöhrl
a další žáci profesora Václava Junka
Lesní rohy:
Jan Vítek, Martin Sokol
Trombony:
Karel Kohout, Petr Fríd

In terms of venue, all Prague Proms concerts take place in the capital except for those held in Kutná Hora’s St. Barbara Church. Of course it’s no exception that these concerts are among the most well attended of all. The “Barbara” most definitely boasts unmistakable charm, its association with great music almost always delivering a truly unique experience. In recent years a lovely tradition has developed to dedicate such concerts to Czech citizens who have played a key role in advancing perceptions about Czech musicians. This year’s concert will be devoted to an exceptional Czech musician who continues to be revered as an outstanding trumpeter and doyen of the Music Academy of Performing Arts in Prague.
The trumpeter and revered Prof. Václav Junek, whose active musical career came to an end in 1994 at the Czech Philharmonic, will turn ninety this year. His pupils included the very best of the best including Miroslav Kejmar, Vladimír Rejlek, Zdeněk Šedivý, Jan Hasenöhrl, Marek Vajo and Jiří Houdek to name but a few and this tribute to him put together by a number of his star pupils is well and truly deserving. This is an opportunity to come and listen to their dedicated tributes to the man through compositions by Bach, Händel and Telemann.
Here are a few words from the Czech Association of Trumpeters: “Václav Junek is not only an acclaimed trumpeter and teacher but primarily highly regarded for his ability to convey his boundless love of music and the trumpet to all those around him. Through his unwavering energy, he has been able to not only convince his students, but also all of those around him that all problems and obstacles can be overcome with the right amount of diligence and willpower. We are all in awe of his lifelong eagerness and optimism which we gladly allow ourselves to be imbued with whenever we meet.”

Programme

Giuseppe Torelli
Johann Sebastian Bach
Georg Philip Telemann
Giovanni Gabrielli
Leoš Janáček

Performers
Trumpets:
Vladimír Rejlek, Jan Hykrda, Jan Burian, Miroslav Kejmar, Jan Hasenöhrl
and other students of professor Václav Junek
French Horns:
Jan Vítek, Martin Sokol
Trombones:
Karel Kohout, Petr Fríd

6. 7.  (19:00–21:00)
Barborská 685, Kutná Hora
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT