DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZDRAVOTNICTVÍ

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus, najdete ZDE.

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

KUTNÁ HORA

Mimořádná opatření Městského úřadu Kutná Hora

Z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologického výskytu koronaviru, vyhlášením nouzového stavu na celém území ČR a aktuálním usnesením vlády dochází od pondělí 16. března k mimořádným preventivním opatřením na MěÚ Kutná Hora.

Úřední hodiny MěÚ jsou omezeny pouze na pondělí 8:00-11:00 a středu 13:30-16:30 hodin a obsluhována budou pouze přepážková pracoviště. Stejné úřední hodiny platí i pro podatelnu ve Vlašském dvoře a Czech point v ulici Radnická. Ostatní pracoviště bude možné osobně navštívit pouze po telefonické či emailové domluvě rovněž ve výše uvedených časech.

Na přepážky v ulici Radnická (občanské průkazy, pasy, oddělení dopravy) budou přijímáni pouze lidé objednaní přes rezervační systém ve výše uvedených úředních hodinách. Nové rezervace mohou učinit opět pouze v daných úředních hodinách. Rezervační systém lze najít na odkaze ZDE.

Pro platbu poplatků využijte prosím bezhotovostní převod. Splatnost poplatků ze psů a komunálního odpadu je až k 30. září, proto není nutné ho platit nyní. 

Pomoc seniorům Kutná Hora

Z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologického výskytu koronaviru, vyhlášením nouzového stavu na celém území ČR a aktuálním usnesením vlády Město Kutná Hora nabízí následující druhy pomoci: K dispozici je nepřetržitá linka tísňové péče pro seniory a zdravotně postižené Život PLUS na telefonu 327 532 900 nebo 724 182 325. Další podrobnější informace najdete ZDE. 

Informace k platnosti rybářských a loveckých lístků

Nouzový stav si žádá nouzová opatření a jednou z nich je také to, že osoby, jimž skončila platnost rybářského lístku po dni 1. března 2020, mohou na území České republiky vykonávat rybářské právo (lovit ryby) a prokazovat odbornou způsobilost k výkonu rybářského práva i nadále tímto neplatným dokladem. Bližší podrobnosti ZDE.

Zónové čištění

Až na květen je po dohodě s Technickými službami odloženo zónové čištění městských sídlišť Šipší a Hlouška, které mělo být zahájeno v dubnu. Také může během roku dojít k neplánovaným změnám, např. státní svátek, velmi nepříznivé počasí apod., v takovém případě bude zónové čištění provedeno v prvním možném náhradním termínu. Tabulka s náhradními termíny ZDE.

ZRUČ NAD SÁZAVOU

Zdravotnictví

Praktičtí lékaři ve Zruči nad Sázavou jednotně prosí své pacienty vzhledem k nákazové situaci koronavirem o následující:

1. Zdraví a bez potíží nechodí do ordinací - bez výjimek !!! - zrušeny prevence, závodní péče, řidičáky, zbrojní průkazy.

2. Pacienti s potížemi volají svému praktickému lékaři mezi 7. a 12. hodinou, nechodí do ordinace bez ohlášení.

3. Pro vystavení receptu volejte svého praktického lékaře.

4. Na veřejnosti doporučujeme nosit roušku nebo i svépomocí vyrobenou bavlněnou roušku nebo šátek.

5. Obě zručské lékárny budou otevřeny. 

Stravování Zruč nad Sázavou

Restaurace Na Pohoří a Hotel Zruč ve Zruči nad Sázavou zajišťují rozvoz a odnos jídel, jelikož obě stravovací jednotky jsou z nařízení vlády uzavřeny do odvolání. 
Jídlo sebou nebo s dodáním z hotelu Zruč lze objednat na telefonním čísle: 604 270 690. Objednávky přijímají v době od 10 do 19 hodin. Jídlo sebou lze vyzvednout u dveří restaurace (nevstupovat) a při rozvozu třeba připočítat k ceně jídla 15 korun, minimální objednávka je dvě jídla. Platba je možná pouze v hotovosti.

Restaurace Na Pohoří ve Zruči nad Sázavou příjmá objednávky od 10. do 13. hodiny na telefonním čísle: 733 178 441 nebo 603 206 588. Nabídka jídel bude zveřejněna na Facebooku nebo na dveřích restaurace.

Další informace týkající se omezení a opatření ve Zruči nad Sázavou najdou zájemci ZDE.

ČÁSLAV

Mimořádná opatření Městského úřadu Čáslav

Vzhledem k vyhlášení karantény na celou Českou republiku vedení města společně s krizovým štábem rozhodlo o níže uvedeném přijatém opatření týkající se pracovní doby a úředních hodin na Městském úřadě Čáslav a přístupnosti veřejnosti na MěÚ Čáslav:

· Úřední dny Městského úřadu v Čáslavi jsou s okamžitou platností omezeny pouze na pondělí a středu v čase od 13. – 16. hodiny. V neúřední hodiny budou obě budovy MěÚ Čáslav s výjimkou podatelny pro veřejnost uzavřeny.

· Při platbě poplatků nebudou přijímány platby v hotovosti. Lze využít bezhotovostní převod a nebo úhradu platební kartou.  

· V budově MěÚ Čáslav, Generála Eliáše č.p.6, bude v úřední hodiny přítomen městský strážník, který bude kontrolovat nepřekročení limitu 10 klientů.

· Během pondělí 16. března budou dodány ústní roušky, bez nichž nebude povolen vstup veřejnosti do budovy.

· Úředníci upřednostňují elektronické / písemné korespondence.

· Od středy 18. března bude zaveden telefonický rezervační systém jehož prostřednictvím si budou moci občané dohodnout s konkrétním pracovníkem čas návštěvy. Seznam telefonních kontaktů naleznete ZDE.

O přijatých opatřeních Městské nemocnice Čáslav budete informováni během pondělí 16.března na webových a facebookových stránkách města.

Zdravotnictví Čáslav

Opatření proti šíření koronaviru v Městské nemocnici v Čáslavi:

Z důvodu celostátního opatření proti šíření koronaviru oznamuje Městská nemocnice Čáslav, že s účinností od 16. března do odvolání ruší veškeré plánované operační výkony, ambulantní rehabilitační péči a plánovaná ambulantní a preventivní vyšetření. Objednané pacienty bude kontaktovat dané pracoviště a nové termíny budou sděleny dle vývoje situace. Poskytují jen akutní vyšetření a hospitalizaci. V případě dotazů lze volat dané pracoviště nebo recepci na tel. čísla 327 305 111 nebo 327 305 166.

Pomoc seniorům Čáslav

Diakonie Středočeského kraje, pobočka Čáslav se chce také zapojit do pomoci seniorům a proto vyzývá dobrovolníky, kteří mají zájem se přidat, aby se přihlásili a zaregistrovali na e-mailu: marusak.vlastimil@diakonie-stred.cz, další informace ZDE. do kterého uvedou: 
 své jméno a příjmení
 ulici nebo obec, kde bydlí (jen v Čáslavi nebo v blízkém okolí)
 své telefonní číslo a e-mail
 činnost, kterou chtějí dělat a časové omezení, pokud nějaké mají.

Hlavní činnost bude spočívat ve vyzvednutí a doručení seniorům v Čáslavi nebo v jejím blízkém okolí nákup, léky, vyvenčit jim pejska nebo ušít roušku.

Také diakonie na stejném emailu přijímá registraci těch, co potřebují pomoct:

- zařídit nákup potravin, drogerie či jiných nezbytných věcí
- vyzvednout léky
- vyvenčit pejska
- něco objednat přes internet
- získat roušku

V dohledné době by měla být k dispozici krizová telefonní linka, na kterou bude možné volat. Hned jak bude k dispozici, číslo zdělíme na těchto stránkách. 

OMEZENÍ V UHLÍŘSKÝCH JANOVICÍCH

Od pondělí 16.března je omezen provoz Městského úřadu Uhlířské Janovice, úřední hodiny budou až do odvolání pouze v pondělí a ve středu od 13. do 16. hodiny a vyřizovány budou jen neodkladné záležitosti. Bližší informace naleznete ZDE.

POŠTA

Česká pošta uzavřela přepážky, které nejsou chráněny sklem. Zároveň byly zavřeny také specializované přepážky, kde si zákazníci mohou sjednat záležitosti v oblasti finančních služeb. Česká pošta zároveň žádá, aby lidé zvážili nutnost své návštěvy jejích poboček. S ohledem na aktuální situaci byla prodloužena úložní doba dopisů na 30 dnů a balíků na 15 dnů.

ČEZ DISTRIBUCE RUŠÍ PLÁNOVANÉ ODSTÁVKY ELEKTŘINY

Z preventivních i karanténních důvodů jsou tisíce občanů České republiky doma a pracují z domova, na tzv. home office. K dobře odvedené práci potřebují nejen wifi, ale především elektřinu. ČEZ Distribuce proto ruší plánované odstávky elektřiny související s pravidelnou údržbou zařízení distribuční soustavy.

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:
- Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře ruší do odvolání všechna plánovaná divadelní představení i filmové projekce! V současné době jednají o náhradních termínech, o kterých vás budeme včas informovat. Mezi zrušené akce patří také Na kus řeči s Miroslavem Donutilem i Setkání s Pavlínou Filipovskou. 

Společnenské:
- Vystoupení zpěváka Pekaře v hotelu Grand Čáslav, termín přesunut na 22. dubna
- Caveman, vystoupení v Dusíkově divadle Čáslav, náhradní termín je 9. června
- Horkýže slíže, sál hotelu Grand Čáslav. Náhradní termín bude upřesněn
- Společná doprovázená pouť Kutnou Horou, 14. března 10:00, bez náhradního termínu.
- Oslava svátku sv. Patrika 14. března v Spolkovém domě Zruč nad Sázavou (zrušeno bez náhrady). 
- Vítání jara a karneval v klubu Sluníčko Kutná Hora se ruší bez náhradního termínu. 
- Koncert Citronu - Supi se slétají tour 2020 v Křeseticích se z 21. března posouvá na 24. října. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Sportovní: 
- Lesopark Vodranty Čáslav, 79.řočník běhu sady Vodranty a 7. ročníku Memoriálu Josefa Kunáška, omezení na 30 osob
- Florbalový turnaj domácího florbalového oddílu – elévů ve sportovní hale Klimeška Kutná Hora, omezení na 30 osob
- Final 4 Českého poháru házené bylo odloženo na neurčito, hrát se mělo o víkendu 14. - 15. března na Klimešce

DOPRAVA

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku