Do zastupitelstva Kutné Hory se po čtyřleté pauze chce vrátit ČSSD. Sociální demokraté ve volbách v roce 2018 nezopakovali svůj úspěch z roku 2014, kdy v zastupitelstvu získali čtyři mandáty, a s necelými čtyřmi procenty hlasů se na kutnohorskou radnici vůbec nedostali.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Nyní se pokusí o návrat s novým lídrem v čele. Tím je předseda místní organizace ČSSD, učitel, redaktor a překladatel Jiří Nedvěd. O hlasy voličů se ČSSD chce ucházet společně s uskupením VIZE, jehož předsedkyní je Kateřina Špalková. Ta byla do kutnohorského zastupitelstva zvolena už v roce 2018 a nyní v něm působí jako nezávislý kandidát.

„Volební uskupení VIZE vniklo jako skupina aktivních lidí, kteří v Kutné Hoře dlouhodobě působí v různých oblastech činností, nebo mají chuť se tady nově do dění zapojit. Iniciátorem tohoto spojení jsem byla já,“ uvedl Kateřina Špalková, která je zároveň jedničkou na kandidátce, Jiří Nedvěd má pak číslo dvě.

Spolupráce s místní ČSSD byla podle Špalkové přirozená. „Máme podobné priority, naším cílem je, aby se tady dobře žilo hlavně místním – občanům i podnikatelům. Od dětí až po seniory. Na naší kandidátce se objeví známá jména, například současní zastupitelé Zdeněk Jirásek a Tomáš Gryč nebo bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková,“ dodala.

V Čáslavi se vůbec poprvé pokusí získat mandáty v zastupitelstvu zástupci České pirátské strany. Piráti budou kandidovat samostatně a do voleb je povede Martin Kolář. Vystudoval Univerzitu Hradec Králové, učitelství pro střední školy, aprobace matematika, informatika a nyní působí jako vývojář webových aplikací v Kolíně.

„Chceme transparentní a moderní radnicí, zaměřit se na zdravotní péči a nemocnici, která je ve městě velmi palčivým tématem a pak na budoucí bytovou výstavbu v areálu bývalých kasáren Prokopa Holého. To jsou tři stěžejní témata, kterým se věnujeme. Je jich ale mnohem víc a postupně je bude zveřejňovat v rámci předvolební kampaně,“ doplnil Kolář.

Komunální volby se uskuteční v termínu 23. a 24. září.