Zastupitelkou Kutné Hory už byla v letech 2010 - 2018, přičemž mezi roky 2014 a 2017 zde působila i jako místostarostka. V minulosti ale zastávala i post hejtmanky Středočeského kraje: to bylo v létě a na podzim 2012 po zadržení tehdejšího hejtmana Davida Ratha policií. Předtím i následně byla náměstkyní hejtmana.

Před vstupem do politiky dlouhodobě pracovala v zemědělství; inženýrský titul má z agronomické fakulty zemědělské školy v Brně. V devadesátých letech byl jejím zaměstnavatelem kutnohorský okresní úřad, následně působila ve vedoucích funkcích na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a na městském úřadu.

Nyní, v 65 letech, označuje za svůj stěžejní cíl péči o vnoučata. Deníku řekla, že sama původně na kandidaturu do městského zastupitelstva nepomýšlela – ale nechala se přesvědčit.

Jak jakožto zkušená kutnohorská i krajská politička vnímáte začátek povolebních vyjednávání v Kutné Hoře?

Musím říci, že se povolebních jednání neúčastním. Věřím ale lidem z prvních míst kandidátky, kteří jednání vedou. Výsledek voleb v Kutné Hoře pro mě uspokojivý není, ačkoliv jsem ráda za podporu občanů, kteří na mě ani po pěti letech nezapomněli a poslali mě opět do městského zastupitelstva z šestého místa kandidátky. Všem moc děkuji. Politická scéna je roztříštěná – a vyjednávaní tak bude složitější. Záležet bude na tom, jak se dohodne vítěz voleb ANO s druhou nejsilnější stranou ODS. Budou ochotni spolupracovat?

S jakými cíli vstupujete do nynějšího volebního období? Čeho byste v rámci působení v zastupitelstvu chtěla dosáhnout – a chystáte se případně zúročit svoji někdejší zkušenost místostarostky města?

Do nynějšího volebního období vstupuji bez ambiciózních cílů, neboť se nacházíme ve složitém období. Uvidíme, jak se bude vyvíjet nedobrá energetická situace. Město musí zabezpečit kromě bezproblémového chodu městského úřadu především provoz svých příspěvkových organizací v oblasti školství (mateřské školy, základní školy, umělecká škola), dále v oblasti kultury a cestovního ruchu (knihovna, divadlo, kino, průvodcovská služba) a také v oblasti sociální (pečovatelská služba). Město rovněž finančně podporuje sportovní organizace. To vše bude stát více finančních prostředků z rozpočtu města oproti minulým letům. Počkám si na připravený rozpočet pro rok 2023 a pak se rozhodnu, v které oblasti bude spočívat moje podpora. V každém případě je nutné dokončit rozdělané akce.

Představujete se jako „babička na plný úvazek“ – nicméně na kandidátní listině je u vašeho jména uvedeno „bývalá hejtmanka StČ“. Pomýšlíte i na návrat do vyšších pater politiky?

Rozhodně ne. Život „babičky na plný úvazek“ mi vyhovuje. Užívám si vnoučat, s nimiž zapomínám přemýšlet o současné společenské situaci – a je mi tak líp.

Politicky jste byla spojena s členstvím v České straně sociálně demokratické. Nyní se u vašeho jména objevilo: nestranička, navržená ČSSD. Navíc jde o kandidátku VIZE, kde figurovali i přímo členové ČSSD. Jak je to aktuálně s pozicí sociální demokracie v Kutné Hoře?

Z ČSSD jsem vystoupila před minulými komunálními volbami především kvůli situaci v místní organizaci. Nyní je situace jiná. Máme nového předsedu, mladého muže, kterého jsem se rozhodla ve volbách podpořit. Ač jsem nyní nestraník, sociální demokratkou jsem zůstala. Věřím, že se ČSSD opět dostane do povědomí Kutnohořanů – a v příštím zastupitelstvu budou i její členové.

Jak jste spokojena se zastoupením žen v 27členném zastupitelstvu Kutné Hory?

Občané zvolili do městského zastupitelstva osm žen, což je nejvíce, co si pamatuji. Pomalu se zastoupení žen zlepšuje, za což jsem ráda.

Ptám se proto, že před čtyřmi roky jste v rozhovoru pro Deník uvedla, že ženy nemají v politice jednoduchou pozici, jelikož muži mají v sobě zakódováno, že je ženy ohrožují; podle toho se k nim chovají. Zaznamenala jste tehdy nějaké ohlasy – ať už „mužské“, anebo „ženské“?

Ohlasy jsem nezaznamenala, ale mohu říci, že jsem je ani nevyhledávala. Nicméně jsem přezíravost a nedůvěru mužů ve schopnosti žen zažívala jak během svého pracovního, tak i politického života.

Volební speciál Kutnohorského deníku najdete ZDE.