Hned v sobotu 24. září večer to tým oslavil posezením u piva a vína. Deníku to v neděli ráno potvrdil lídr kandidátky Jaromír Strnad. „Kampaň jsme nedělali sami – a lidé kolem si to určitě zaslouží,“ konstatoval.

Z devíti politických konkurentů, kteří se dále dostali do zastupitelstva, už nikdo nepřekročil hranici tisíce hlasů. Jedná se o šest zástupců Čáslavi pro všechny a trojici zastupitelů v barvách ANO. Ve městě dále kandidovalo šest subjektů, které na zisk mandátů nedosáhly: Čáslav sobě, Česká pirátská strana, Komunistická strana Čech a Moravy, Naše Čáslav, Občanská demokratická strana a Šance pro rodinu.

Za daných okolností je o vedení radnice rozhodnuto, potvrdil Deníku Strnad, který povede povolební vyjednávání. Sám získal 1797 hlasů – a ještě ho dvojice zástupců stejné kandidátky, v obou případech nestraníků, předstihla: Julie Provazníková jich má 1816 a Daniel Mikš 1824. Jednat o spolupráci bude ČSSD pouze s ANO, jak již bylo dohodnuto před volbami na základě podobnosti programů – a se znalostí volebních výsledků pak potvrzeno v sobotu večer. Očekávaná koalice by tak v 21členném zastupitelstvu měla mít 15 členů. O spolupráci s Čáslaví pro všechny vítězové neuvažují.

Na otázku Deníku, zda jsou sociální demokraté pro případné dosažení dohody připraveni obětovat něco ze svého volebního programu, Strnad vrtí hlavou. Zdůraznil, že spolupráce byla už předem předjednána na základě podobnosti programů – a vůbec: zisk hlasů dal jasný signál, že ustupovat není třeba: „Kdyžtak jsme schopni vládnout sami.“ Strnad také Deníku potvrdil, co bude jednoznačnou prioritou nového vedení: městská nemocnice.

Strnad, který už druhé volební období zastává i post senátora, je současně jedním z dvojice postupujících kandidátů v senátních volbách. V prvním kole získal tento společný kandidát ČSSD a ANO 31,57 procenta hlasů a v druhém kole se utká s Bohuslavem Procházkou (KDU-ČSL), jehož podpora dosáhla 20,38 procenta. Že by se v následujících dnech dalo v kampani dohonit ještě něco, se dosud nestihlo, nepředpokládá: plánuje se pohybovat mezi lidmi a vést kontaktní kampaň s poděkováním za dosavadní hlasy. Výrazně odlišná ostatně nebude ani taktika jeho soupeře. Po prvním kole senátních voleb zůstala v obvodu číslo 40 – Kutná Hora mimo hru pětice dalších kandidátů: Kateřina Daczická (ODS), Antonín Dušek (SPD), Luděk Jeništa (STAN), Jiří Reichel (KSČM) a Jiří Strachota (Svobodní).

Volební speciál Kutnohorského deníku najdete ZDE.