Potvrdil sobotní setkání se zástupci druhé nejsilnější kandidátky ODS a TOP 09 i rozhovory s dalšími partnery, z nich někteří se zřejmě připojí k vytvářené koalici. Být konkrétnější ale odmítl. „Dohoda zní: zatím nikoho nejmenovat,“ konstatoval. S dodatkem, že by to bylo i předčasné, protože se stále jedná – a budoucí spolupráce ještě není potvrzena. Leccos ale může napovědět jeho další vyjádření: „Představou je vytvoření koalice, která bude mít v zastupitelstvu většinu 16+.“

K sobotnímu setkání s týmem ODS Kukla uvedl, že šlo o rámcovou debatu o tom, jak by do budoucna mohla fungovat spolupráce – nikoli jen vzájemná, ale všech partnerů v koalici. Potvrdil, že tématem rozhovorů už se stalo i možné zastoupení jednotlivých koaličních subjektů v radě města – k tomu se však blíže vyjadřovat ještě nechtěl. Potvrdil ale sobotní setkání i s dalšími subjekty, které ve volbách získaly mandáty v novém zastupitelstvu a je možná vzájemná spolupráce. Vlastně prý hovořil se všemi kromě zastupitelů za KDU-ČSL, kteří nebyli k dispozici: lékař Bohuslav Procházka se věnoval dění kolem senátních voleb, z nichž vzešel jako nový senátor, a Robert Otruba (jenž je mimochodem dalším z členů současné rady města) byl mimo Kutnou Horu.

Příští setkání rozhovorům o vytvoření koalice, a to už nejen ve formátu ANO a ODS, ale i za účasti zástupců zvažovaných koaličních partnerů, se chystá na úterní večer. Tam by mělo dojít k domluvě na konkrétních podrobnostech – včetně programového prohlášení a definitivní dohody na obsazení postů radních. Pokud vše klapne, vyjednavači budou připraveni informovat o vznikající koalici ve středu. Už se zveřejněním konkrétních partnerů.

Rozhovory o programech a shoda na tom, co ve městě zlepšit, se podle Kuklových slov nejeví jako příliš komplikované, protože volební programy byly v řadě věcí dosti podobné – byť každá strana si přidala něco svého. „Kutná Hora ale není zas tak velké město a problémy se jeví podobně, ať se na ně díváte z té, či oné strany. Proto vidíme stejné věci k řešení – a nebylo nic, na čem bychom se zásadně neshodovali,“ shrnul Kukla dosavadní rozhovory.

Do zastupitelstva, které má 27 členů, kandidovalo v Kutné Hoře 11 subjektů – a kromě komunistů získalo zbývajících 10 alespoň nějaký mandát. Nejsilnější jsou týmy ANO a ODS s TOP 09, které se dohodly na vyjednávání; hnutí ANO přistoupilo na podmínku, že nebude prosazovat, aby dosavadní starosta Josef Viktora, který byl jedničkou jeho kandidátky a také získal nejvyšší počet hlasů ze všech zvolených zastupitelů, aspiroval na znovuzvolení starostou. Dalších osm subjektů má v zastupitelstvu od jednoho do tří mandátů.

Volební speciál Kutnohorského deníku najdete ZDE