„Jde o expozice Královská mincovna s originálem pražského groše, která je koncipovaná jako prohlídkový okruh bez průvodce. Dále Královský palác, kde návštěvníci s průvodcem navštíví audienční síň, královskou kapli a komnaty s filmovými kulisami k jednotlivým panovníkům. Další je Záhada ztraceného stříbra, což je interaktivní prohlídka nově zpřístupněného sklepení. A Expozice na chodbách věnované městské samosprávě a významným kutnohorským osobnostem,“ přiblížila ředitelka Průvodcovské služby Kutná Hora Andrea Kapounková.

| Video: Youtube

Nové expozice jsou unikátní například interaktivním exponátem „mincovní volant“, který ukazuje sbírku mincí od středověku až po současnost a návštěvník se zatočením volantu ocitá v období, které si vybere a prochází jednotlivé mince.

Na páteční slavnostní otevření je pro návštěvníky připraven také zajímavý program. Mezi prohlídkami nové trasy Královská mincovna se na nádvoří mohou zaposlouchat do skvělé hudby mladého umělce, vyzkoušet si rýžování zlata a občerstvit se nejen sklenkou kutnohorského vína či piva, ale také místními dobrotami.

Samotné vybudování nových expozic vyšlo na 13 milionů korun, celková rekonstrukce Vlašského dvora a přilehlého parku ale patřila k nejnákladnějším v historii města, vyšplhala se přes 100 milionů korun.