Mezi ty nejzajímavější se bezesporu zařadí gospelová dílna neboli gospelworkshop, který všem účastníkům z řad mládeže, dospělých i seniorů jakékoli úrovně pěveckých schopností a zkušeností nabídne unikátní příležitost nacvičit a následně předvést několik jednoduchých gospelů, tedy písní inspirovaných černošskými spirituály. Gospelovou dílnu povedou zkušení lektoři Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček, vystupující pod uměleckým jménem T'N'T, kteří se interpretací spirituálů a gospelů věnují již téměř dvacet let.

Gospelworkshop začne v neděli 6. září v 10.15 v čáslavském evangelickém kostele a završí jej společný koncert, který bude zahájen v 17.00 tamtéž. Tento koncert současně slavnostně ukončí první ročník čáslavských Dvorků.

Terezo, co je to „gospel“?
Slovo „gospel“ znamená evangelium, dobrou zprávu. Stejným pojmem se označuje druh duchovní hudby, který se vyvinul z černošských spirituálů. Jde o stále živý žánr, nové písně vznikají i v současnosti a dávno ne jen v severní Americe. V textech se často mluví o naději, lásce, radosti a vděčnosti.

Tomáši, jaké písně nabídnete účastníkům workshopu?
Pro náš workshop vybereme takové písně, do kterých se snadno a rychle může zapojit sbor lidí různých úrovní pěvecké pokročilosti a zkušenosti. Pokud ale přijdou začátečníci, není třeba se ničeho bát! Důležité je mít chuť pustit se do něčeho nového. Zkušenější zpěváci dostanou možnost předvést svůj talent třeba během sólových výstupů.

Pro koho je workshop určen?
Pro mládež, dospělé i seniory. Pro kohokoli, kdo si chce přijít zazpívat a zažít energii, kterou nám společný zpěv gospelu přináší. Není podmínkou být věřící. Budeme zpívat anglicky, ale vybereme takové texty, aby je zvládli i ti, kteří jazyk neumí. Neznalost jazyka tak budete moci hladce nahradit krátkodobou pamětí. Malé děti určitě můžete vzít s sebou na koncert, ale workshop by je nejspíš nudil.

Jak bude workshop probíhat?
Náplň workshopu přizpůsobíme velikosti a šikovnosti skupiny, která se nám sejde. Společně nacvičíme několik písní, které ještě téhož dne předvedeme na koncertě v evangelickém kostele v Čáslavi. Je jedno, jestli přijdou ostřílení profíci nebo ti, kteří vystoupí poprvé v životě. Jde nám o společný zážitek a radost.

Jaké dovednosti jsou potřeba, Terezo?
Hudební sluch – nebo alespoň do takové míry, že se zpívající dokáže zachytit někoho, kdo zpívá vedle. A základní smysl pro rytmus. Ale především chuť zpívat.

Tomáši, co si mají lidé vzít s sebou?
Dostatek vody na pití a obyčejnou tužku na případné poznámky. Texty od nás dostanou už vytištěné.

A poslední otázka po oba. Bude koncert na konci workshopu?
Ano, od 17 hodin bude koncert T'N'T v evangelickém kostele v Čáslavi, v rámci kterého předvedeme, co jsme během dne společně nacvičili.

Kdo jsou Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček?
Dvojice T'N'T – zabývají se interpretací spirituálů a gospelů déle než sedmnáct let. Oba jsou absolventy KJJ, věnují se aktivně koncertní i pedagogické činnosti. Loni jim u vydavatelství ZZ records vyšla deska spirituálů a gospelů s názvem Going Home. Informace a přihlášky na workshop můžete získat na mailu tomas.a.tereza@seznam.cz. Přijďte si zazpívat!

Kamila Ženatá