„Venuto byl královéhradecký kanovník, který často cestoval po diecézi a krásy okolní krajiny zaznamenával do skicáře. Tyto skici sloužily jako předloha pro jeho kresby a akvarely. Jde často o nejstarší vyobrazení našich hradů, zámků, měst a obcí,“ uvedla historička umění Jana Kolečková z Českého muzea stříbra a připomněla, že rozsahem i zpracováním patří Venutovo dílo k významným ukázkám české vedutistické produkce přelomu 18. a 19. století.

Další výstava s názvem Zachráněné poklady barokního malířství bude probíhat ve výstavní síni na Hrádku od 18.června do 14. listopadu. Představí restaurované barokní obrazy ze sbírek muzea. Prezentovány budou obrazy zachráněné ze zrušených a regotizovaných kostelů, díla převedená do správy muzea při rušení církevních řádů nebo předměty ze zkonfiskovaného šlechtického majetku, jejichž rozsáhlá poškození nedovolovala dřívější prezentaci.

 „Návštěvníci mohou zhlédnout vyobrazení Panny Marie Čáslavské, devoční kopii tzv. Chrudimského Salvátora či klášterní práce na téma Adorace Panny Marie Kutnohorské, ale také portrétní tvorbu z počátku 18. století. Obdivovat lze díla I. V. Raaba, J. P. Molitora i dobové kopie děl proslulých autorů,“ doplnila Jana Kolečková.