Svému koníčku, malování, se věnuje již třiadvacet let. Začal malovat, když nastoupil do Domova Barbora. „Svými obrázky chci reprezentovat," prozrazuje malíř, mezi jehož další záliby patří i četba románů, filosofické a odborné literatury. V podobné soutěži není žádným nováčkem. Uspěl již dříve v soutěži v Lysé nad Labem. „Ale tohle bylo něco jiného. Měl jsem z toho velkou radost a už se chystám malovat na příští ročník," dodává. V jeho tvorbě ho podporuje i „domovská základna" Domov Barbora. „Jsme rádi, že ho malování baví. Podporujeme ho v účastech na soutěžích, ale i tím, že mu zajišťujeme malířský materiál," zmiňuje ředitelka Domova Barbora Jitka Řepová. Obrazy Karla Jiráka si mohou prohlédnout také návštěvníci na chodbách Domova Barbora.

close Malíř z Domova Barbora v Kutné Hoře Karel Jirák. zoom_in

Maluje, co ho zrovna napadne, třeba podle svých snů. „Barvy si sám vymýšlím a maluju podle školy kreslení," přiblíží a ukazuje mi starou metodickou knihu „Škola kreslení podle metody Prof. J. Beneše". Svůj malířský um získal tedy díky literatuře a vlastní praxi. Nemá rád složité náměty, a jak sám říká, tak u malování především relaxuje. „Ostatní mě chtějí následovat, třeba to i zkouší, ale nejde jim to, tak u toho nevydrží," dodává. Od malování je jen krůček ke kaligrafii, kterou se Karel Jirák začal zabývat. Mezi jeho oblíbená témata patří krajiny a zátiší. „Rád maluji přírodu, zvířata, děti, ženy a koně," upřesňuje. Porotu v soutěži okouzlilo jeho zátiší s ovocem. „Ovoce mám rád, protože jsou v něm vitamíny a už babička s dědečkem mi radili, abych ho jedl," vysvětlí malíř, který je zároveň i hudebníkem. Hraje na čtyři nástroje, flétnu, kytaru, tahací a foukací harmoniku.

Kreslí vodovkami, temperovými, ale i prstovými barvami. Občas i pastelkami, ale u nich, jak sám říká, se ztrácí barva. Má rád černou a hnědou barvu, ale na jeho obrazech najdeme celou škálu barev. Inspirací mu jsou obrazy Jana Zrzavého a Josef Lady. „Chtěl bych zkusit nějakou Zrzavého krajinu nebo přístav," prozradí své tvůrčí plány. A protože má rád nejen malování, ale i básničky, tak by rád zkusil i kombinaci těchto dvou forem v jednom díle. Napříště se tedy můžeme těšit na soubor básní doplněných jeho malbami.


Autor: Jitka Koděrová, sociální pracovnice Domova Barbora