V Čáslavi se rozhodli zastupitelé v reakci na nedávnou tragickou událost na FFUK v Praze zrušit novoroční ohňostroj. "Vážení spoluobčané, v tragických okamžicích, jakými jsme byli nedávno svědky, si ještě více než kdy jindy uvědomujeme, že právě život je tou největší hodnotou, za kterou je třeba stát, a kterou je nezbytné společně chránit. Prožívejme jej tedy i nadále spolu se svými blízkými, přáteli či sousedy v klidu a harmonii. Věřme, že rok 2024 nám k tomu dá dostatek příležitostí i bez novoročního ohňostroje," stojí na webu města.

Nad Kutnou Horu vzlétnou drony

Světelná show dronů v Kutné Hoře je naplánovaná na 1. ledna 2024, pozorovat ji bude možné od půl páté odpoledne na prostranství před jezuitskou kolejí a chrámem svaté Barbory (pozor, z bezpečnostních důvodů bude uzavřen park pod Vlašským dvorem!). Drony jsou považovány za „zelenou“ alternativu ohňostrojů bez dopadu na přírodu, volně žijící zvířata i domácí mazlíčky. Starosta Kutné Hory Lukáš Seifert nicméně připouští, že i dronová show s sebou nese jedno značné úskalí a tím jsou meteorologické podmínky. „Pokud by byl velký vítr nebo déšť, dronová show se nemůže konat. To je asi největší omezení, které tato technologie přináší,“ vysvětlil.

Dronová světelná show Magic Drones:

Zdroj: Youtube

„Hodně lidí o mně ví, že mám rád moderní technologie a Kutná Hora je zase nádherné královské město. Proto si myslím, že je fajn, aby pozadí Kutné Hory, v tomto případě chrám svaté Barbory, jezuitská kolej, Hrádek i Vlašský dvůr, stálo v kontrastu právě proti té moderní technologii,“ říká Lukáš Seifert a dodává, že město zároveň vyslyšelo požadavky těch občanů, kteří si přáli ohleduplnější verzi oslav Nového roku než je tradiční ohňostroj. A jde také o verzi ekonomičtější, cena se všemi započtenými výdaji se totiž pohybuje kolem 80 000 korun, tedy zhruba o dvacet tisíc níže, než stál například letošní novoroční ohňostroj.

Dronovou show pro město zajišťuje společnost Magic Drones, která všem návštěvníkům slibuje nevšední zážitek a zajímavou podívanou. Tu zajistí synchronizované skupiny naprogramovaných dronů, které ve výšce až 120 metrů předvádí důmyslnou choreografii.