Jedinečná expozice s čtyřmi tisíci vystavenými exponáty byla slavnostně otevřena loni 4. září v Ostrově u Bohdanče, kdy byl také zahájen zkušební provoz muzea. Návštěvu první expozice si od otevření do konce listopadu nenechalo ujít 1200 návštěvníků z České republiky i zahraničí.
„Během zkušebního provozu muzea jsme postupně získávali první zpětnou vazbu od návštěvníků. Mě osobně i celý tým muzea potěšila mnohá krásná hodnocení. Máme radost, že lidé, kteří k nám přijeli, byli skutečně nadšení,“ řekl zakladatel a ředitel muzea Jan Mičánek.
Přes zimu v muzeu nezaháleli. Věnovali se doplňování sbírek a expozice a začali s přípravou několika akcí pro odbornou i širokou veřejnost. První akce s názvem Dobrodružné pohádkové putování po Ostrově lidových krojů je připravována ve spolupráci s Klubem panenky České republiky a uskuteční se v sobotu 16. dubna od 10 do 17 hodin.
Akce je určena především rodinám s dětmi. Pro ně jsou připraveny soutěžní aktivity o zajímavé ceny – tzv. Velké Ostrovní putování. Děti si také mohou vyzkoušet oblékání do kroje nebo jízdu na koni. V tvořících dílničkách bude probíhat ukázka zajímavých výtvarných technik. V areálu zámku Ostrov bude zajištěno lokální občerstvení a pivo z nového pivovaru v Bohdanči.
Součástí programu bude také představení a zahájení každoročního Pohádkového putování – sezónní hry s návštěvami památek v regionu, návštěva muzea a Velikonoční koncert Richarda Pachmana a Dity Hořínkové. Dnem provede (a také zazpívá) Bára Štěpánová.
Muzeum Ostrov lidových krojů
Provozní doba:
• duben: 10 – 16 hodin
• květen, červen: 10 – 17 hodin
• červenec – srpen: 9 – 17 hodin
• září – říjen: 9 – 16 hodin.
• v dalších měsících vždy po telefonické domluvě
Muzeum Ostrov lidových krojů prezentuje jako jediné lidové kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska, a to včetně krojů německy mluvících Čechů. V expozici mohou návštěvníci obdivovat 260 úplných lidových krojů (190 ženských krojů, 40 mužských a 30 dětských). Vystavených je ale téměř 4 000 exponátů, mezi nimi rozsáhlá sbírka 64 kusů zlatých ženských čepců, na 300 ženských šátků, 100 párů historické krojové obuvi, 30 párů punčoch nebo 750 historických krajek.
Součástí expozice je také mapa 124 krojových regionů České republiky, která obsahuje kresby krojů speciálně vytvořené pro účely muzea. Ty jsou také součástí vydané knihy - Atlasu lidových krojů s popisem krojů Čech, Moravy a Slezska.
Kromě základních informací zpracovaných na informačních panelech expozice, jsou návštěvníkům k dispozici i další podrobnější informace prezentované online prostřednictvím QR kódů, a to v českém, anglickém a německém jazyce.