„Každé srovnání vždycky trošku kulhá, na druhou stranu zrovna takového si člověk může jedině vážit,“ řekl na to autor knihy Ivan Bauer s tím, že na Foglarovi sám vyrostl, rozhodně ale neopisoval.

Tajemství řádu Arboriánů je jeho prvotina, co se beletrie týče, a sepsání téhle dobrodružné knížky bylo tak nějak nevyhnutelné. Ivan Bauer totiž kromě toho, že učí, vede i dětské tábory. A na každém takovém táboře se odehrává určitý příběh, do kterého všichni zúčastnění vstupují a jsou jeho součástí.

„Arboriáni byli tedy původně vymyšlení pro tábor, jsou to lesní mniši, kteří se starají o věkovité stromy, zakládají parky u šlechtických sídel, pečují o lesní obory – prostě takoví ekologové 19. století,“ přiblížil aktéry knihy autor.

V knížce se proplétají současně dva příběhy, které ji dělají ještě poutavější a každý, kdo zná autora osobně, pozná i řadu autobiografických prvků. Jednou z kulis je třeba zámek Žleby u Čáslavi, v knize pojmenovaný Žleb.

První příběh se odehrává v roce 1838 a souvisí právě s tajemným řádem Arboriánů. Tuto 150 let starou záhadu odhaluje parta současných dětí, která u toho zažívá spoustu dobrodružství, zvratů a napětí. Příběh je zároveň opravdový natolik, že by ho mohl prožít jakýkoli současný teenager.

Kniha se nejspíš brzy dočká i svého pokračování. „Když jsem s psaním skončil, bylo mi to tak nějak líto, člověk přeci jen s těmi hrdiny doslova snídá,“ řekl Bauer a tak už je na nakladatelově stole díl druhý, který bude zase o něco vážnější a hlubší. No a na třetím díle spisovatel právě pracuje.