Frontman Oldřich Říha slaví na turné sedmdesátiny a zároveň čtyřicáté výročí od vydání debutové desky Katapultu. A to už je pořádný důvod k oslavě! „Nebudu tajit, že mám v květnu kulaté narozeniny,“ přiznal lídr Katapultu. „Nechtěl jsem je ani slavit, věk nesleduju a ta číslovka mi nepřipadá důležitá,“ dodal. „Ale kamarádi mě přemluvili a tak turné hrajeme s podtitulem 70 let života vzhůru nohama.“ Kamarádi udělali dobře, což potvrdili spokojení fanoušci čáslavského divadla. 

Skupina Katapult byla založená roku 1975. Žánrově se jedná především o hard rockovou kapelu, pohybuje se ale na pomezí rocku, big beatu, rock'n'rollu a pop rocku. Zakladatelem a vůdčí osobností je kytarista a zpěvák Oldřich Říha, druhým stabilním členem kapely byl baskytarista Jiří „Dědek“ Šindelář.

Původně se skupina jmenovala Mahagon a od roku 1974 působila v Západočeském kraji. Po úředním zákazu se přesunula do Prahy, kde se díky bubeníkovi Anatoli Kohoutovi přejmenovala na Katapult. Po úmrtí dvou zakládajících členů se Oldřich Říha rozhodl kapelu na přání fanoušků vést dál a přibral do kapely dva nové členy, baskytaristu Andyho Budku a bubeníka Ondřeje Timpla. Katapult dvakrát zvítězil v soutěži Zlatý slavík a v roce 2007 byl uveden do Beatové síně slávy v kategorii hudebních skupin. Že o kapele vědí i v zahraničí, se ukázalo při „předskakování“ anglickým Deep Purple.

Kapela se stala ikonou pro několik generací posluchačů nejen kvůli muzice, ale také pro pevné morální postoje v dobách, kdy to nebylo samozřejmé. A kdy Olda Říha přestane hrát? Na to odpověděl: „Do smrti nepřestanu a ani potom ne. A je mi jedno, jestli budu hrát rokenrol v pekle, nebo v nebi.“ „Kaťáci“ v Čáslavi nezklamali a my se již tradičně loučíme textem jejich písně: „Někdy příště…“! 

| Video: Youtube
| Video: Youtube