Slavnostní odhalení desek bylo součástí programu festivalu Kutná Hora – domov můj a připomnělo třicáté výročí autorčina úmrtí. První desku na domě č. 236 odhalila radní Středočeského kraje Zuzana Moravčíková.  Závoj z druhé desky na domě, kde dnes sídlí hudební klub Česká 1, pak sundala vnučka Marie Fischerové Kvěchové Helena Kratochvílová. Slavnostní program se odehrával i v samotném klubu. Zde návštěvníci akce, mezi nimiž byla i rodina malířky, zaplnili celý sál, aby shlédli dokument o autorce. Na pódiu se navíc představil i pěvecký sbor Palášek ze Základní školy Jana Palacha, který zazpíval několik lidových písní. Nechyběla ani malá výstava obrazů a dokumentů, která mapovala život Marie Fischerové Kvěchové.

Který dům je ten správný, nevěděli ani nejbližší příbuzní

Připomenout a uctít známou ilustrátorku a malířku v jedné osobě pamětní deskou nebylo nic snadného. Podobné desky se totiž umísťují na rodné domy autorů. V případě Marie Fischerové Kvěchové ale nebylo jasné, který dům v České ulici to vlastně je.

Vnučka autorky Helena Kratochvílová uvedla, že vypátrat ten správný dům připomínal detektivku. „Když jsem do Kutné Hory jezdila jako malá s rodinou, tak se ukazovalo na dům, kde je dnes klub Česká 1 a říkalo se, že to je babičky rodný domeček. Dokonce jsem to majitelům domu říkala loni, když jsem tu byla na pořadu Podvečer s regionální literaturou, který na babičku vzpomínal," uvedla Helena Kratochvílová. „Pak ale najednou doma zazvonil telefon. Volali mi z Kutné Hory a řekli mi, že v matrice není uvedeno, že by se babička narodila zde. Podle matriky se totiž narodila o tři domy níže, tedy v domě číslo 236," pokračovala malířčina vnučka.

Celá rodina tak začala pátrat v rodinném archivu. Marie Fischerová Kvěchová byla podle Heleny Kratochvílové hodně pečlivá a na fotografiích měla popisky. Rodina však objevila hned tři snímky, které byly označeny nápisem „Můj rodný domeček." „Na jedné fotografii byl dům, kde je dnes klub. Další byl dům číslo 236 a na třetí fotografii byla záhadně Dajbychova vila. Nevím, jak se tam Dajbychova vila dostala. asi se babičce líbila," smála se při vzpomínce na své pátraní Helena Kratochvílová.

Rodina malířky se tak podívala do záznamů z matriky. Jak Marie i její mladší bratr Otíček měli jako místo narození uveden dům 236. „Usoudili jsme tak, že prababička, tedy maminka Marie a Otíčka, rodila v péči rodičů, kteří v domě číslo 236 bydleli. O tři domy výše bydleli pak novomanželé Kvěchovi sami a novorozeňata si tam pak přenášeli," vysvětlila vnučka malířky.

Babička milovala Beatles, zavzpomínal vnuk malířky

Na Marii Fischerovou Kvěchovou má její rodina jen krásné vzpomínky. Její vnuk Ivan Látal uvedl, že z pondělní slavnosti by měla malířka obrovskou radost. „Babička by byla ráda, že má plný barák a také z toho, že vystoupily děti a zazpívaly lidové písně. My jsme jako malí učili mnoho písniček právě od ní. Když kreslila, tak si zpívala," zavzpomínal Ivan Látal. „Kdybychom odkryly některé její originály a sundaly rámy, tak tam nalezneme i texty písní. Slyšela je v rádiu a zapsala si je," dodal vnuk Marie Fischerové Kvěchové.

Jeho babička ale neměla prý ráda jen lidové písně. Milovala i britské The Beatles. „Měla fotografie malířů, které zbožňovala a vedle nich fotografii Beatles. Nazývala je důvěrně Bítličci," doplnil Ivan Látal.

Stejně jako si malířka zapisovala texty, tak si podle vyprávění vnoučat zapisovala i zprávy, které za minulého režimu vysílala Svobodná Evropa a Londýn. „Jednou se na jedné babiččině výstavě stalo, že se pasparta odchlípla a byly tam zprávy, které vysílal Londýn," připomněl Látal.
Představivost v barevnách detailech

Na co však s obdivem rodina Marie Fischerové Kvěchové vzpomíná, je její schopnost barevné představivosti. „Neměla barevnou televizi. Dívala se na černobílou. Zavřela ale oči, pak je otevřela a dokázala ten obraz, který běžel černobíle, popsat detailně v barvách," prozradil Ivan Látal. „Mysleli jsme si, že si trochu vymýšlí. Později jsem se ale ptal odborníka a ten mi řekl, že babička měla dokonalou schopnost převodu barev. Skutečně tak dokázala černobílý film popsat dokonale přesně v barvách," dodal vnuk známé malířky.