„Nejsem voják. Nemůžu být voják. Ale jsem voják na jiném poli, na poli hudby. Moje zbraně jsou moje kytara a můj hlas!“ Těmito slovy zahájila své vystoupení zpěvačka Katya Gapochka.

Zdroj: Youtube

Je malý zázrak, že si posluchači mohli vychutnat hru také druhého člena dua, kytaristy Yevhena Yakshyna. Ten běžně v této době s Katyou nezpívá. Bojuje totiž na rodné Ukrajině ve válce, kterou rozpoutal diktátor Vladimir Putin. Jen s velkým úsilím se dostal na deset dní do Česka, aby mohl v Čáslavi zazpívat. Poté se vrací, aby pokračoval ve válce za svobodu Ukrajiny.

Zdroj: Youtube

Katya je lídryní ukrajinského undergroundového dua Gapochka. Skupinu tvoří Katya Gapochka a Yevhen Yakshyn. Hrají „indie rock”, což je žánr alternativního rocku, který je šířen na undergroundové hudební scéně. Nazývá se podle slova independent - nezávislý. Tím je myšleno na velkých komerčních hudebních vydavatelstvích. Hudebníci si tak udržují nezávislost a kontrolu nad svou tvorbou.

Zdroj: Youtube

Festival v Čáslavi zorganizoval Dobročinný spolek Marta a Evangelický sbor v Čáslavi ve spolupráci s Diakonií Československé církve evangelické. Finančně ho podpořilo město Čáslav a grant Evropské unie. V jeho průběhu byly k dostání fairtradové výrobky - káva, čaj, čokoláda a další. Radost udělal koncert Smyčcového orchestru Základní umělecké školy Kutná Hora ve spolupráci se ZUŠ Čáslav.

Hlavně u dětí vzbudilo zájem divadelní představení Divadla Víti Marčíka - Šípková Růženka. Prostřednictvím šesti loutek, dvou fléten, kytary a živé komunikace s divákem předal lidový vypravěč poselství o síle odpuštění. V hudební dílně si děti s Kateřinou Andršovou zazpívali ukrajinské písně. Nechybělo ani fairtradové pexeso, výtvarná dílna a prohlídka kostela.

Z vernisáže výstavy obrazů malíře Víta Šneberga pod Novou scénou Dusíkova divadla v Čáslavi.
FOTO: Čáslavský malíř Vít Šneberg při výstavě obrazů přišel s řadou překvapení

Druhý ročník multižánrového fairtradového festivalu byl úspěšný. Kromě zábavy přinesl, nejen dětem, poučení a poznání cizí kultury, tentokrát ukrajinské. A díky zpěvačce, kterou děti oslovovaly „naše Káťa Gapočka“ si uvědomili, že svoboda není samozřejmost.