Starosta Ondřej Havlovic akci zahájil slovy: „Bohužel nám počasí nepřálo a z obavy, aby technika nezapadla na mokré louce, jsme vše přesunuli na náměstí. Vatra zapálena nebude, ale o vuřty nepřijdete, můžete si jé opéct na dvoře Obecního úřadu.“

Průvod čarodějnic a mažoretek tedy vyrazil od základní školy a skončil na nedalekém náměstí. Program začal vystoupením dětí z mateřské školky, dále se předvedly mažoretky Andílci, Rebelky, Belli Ragazzi a akce pokračovala volbou „Miss (Missák) čarodějnice“. Poté se svými kouzly vystoupil kouzelník Grino - Jiří Novotný.

Velkým překvapením byla návštěva oblíbeného herce a moderátora Jana Krause, který má nedaleko Zbraslavic chalupu. K radosti dětí, ale i dospělých si „zamoderoval“ volbu nejkrásnější čarodějnice a čaroděje.

Již tradičně zahrála místní hudební skupina Sonus a zlatým hřebem bya legendární hard rocková kapela Katapult. Ulici od náměstí ke kostelu zaplnily stánky s občerstvením, večer završil velkolepý ohňostroj.

Především kvůli skupině Katapult bylo zaplněno snad celé zbraslavické náměstí. Kapela Katapult byla založená roku 1975. Žánrově se jedná především o hard rockovou kapelu, pohybuje se však na pomezí rocku, big beatu, rock'n'rollu a pop rocku. Zakladatelem a vůdčí osobností je kytarista a zpěvák Oldřich Říha, druhým stabilním členem kapely byl baskytarista Jiří „Dědek“ Šindelář.

Původně se skupina jmenovala Mahagon a od roku 1974 působila v Západočeském kraji. Po úředním zákazu se přesunula do Prahy, kde se díky bubeníkovi Anatoli Kohoutovi přejmenovala na Katapult. Po úmrtí dvou zakládajících členů se Oldřich Říha rozhodl kapelu na přání fanoušků vést dál a přibral do kapely dva nové členy, baskytaristu Andyho Budku a bubeníka Ondřeje Timpla.

Katapult dvakrát zvítězil v soutěži Zlatý slavík a v roce 2007 byl uveden do Beatové síně slávy v kategorii hudebních skupin. Že o kapele vědí i v zahraničí, se ukázalo při „předskakování“ anglickým Deep Purple.

Akce ve Zbraslavicích se uskutečnila zásluhou dobrovolníků pod vedením starosty Ondřeje Havlovice a za přispění sponzorů - především za významné podpory Středočeského kraje, kterým patří poděkování. „Filipojakubská“ noc ve Zbraslavicích se v posledních letech stala pojmem v rámci celého kraje.

Letošní akce byla opravdu náročná, rozhodnutí o jejím přesunu z louky u „Spálenky“ padlo na poslední chvíli. Přesunout veškerou techniku včetně tribuny byla nejen časově náročná akce. Zbraslavští to ale dokázali a zaplněné náměstí je jim odměnou. A jak se rozloučíme? No přece textem kapely Katapult: „Někdy příště….“

Vladimír Havlíček