„Je to již druhý ročník této akce. Protože měla loni takový obrovský úspěch, rozhodli jsme se na ni navázat a udělat tradici,“ řekla místní kastelánka Zuzana Míková s tím, že obvyklé průvodkyně tentokrát nahradí klíčnice, které provedou hosty expozicí hradu doslova nadčasově. „V patnácti místnostech se setkají s dávnými předky současného majitele. V každé místnosti se odehraje scénka související s historií hradu od jeho počátků až do minulého století,“ vysvětlila Míková.

Účinkovat budou letošní i loňské průvodkyně, zaměstnanci i přátelé hradu. „Bude nás na padesát. Akce vznikla z popudu průvodkyň, které každý rok vybíráme na základě konkursu. Chtěly udělat netradiční prohlídky. Scénář pak napsala moje zástupkyně Hanka Hořejší,“ popsala vznik kastelánka. Kostýmy, jimiž se budou amatérští herci pyšnit, pochází z různých koutů republiky. Z Kutné Hory, Barandovských ateliérů, ale i z různých půjčoven nebo od ochotníků z divadla, zkrátka tak, aby se vždy hodily k danému století, v němž se scénka odehrává. Některé z průvodkyň, které tančí historické tance, mají šaty vlastní.

Každých patnáct minut od 10 do 16.15 se na okruh památkou vydají skupinky po třiceti lidech. Obavy, že někdo scénky nespatří, jsou však neopodstatněné. Pokud by byl zájem tak obrovský, že by se na někoho nedostalo, přislíbila kastelánka přidání prohlídek.

„Kdo přijde včas a hrozilo by mu, že se do hradu nedostane, nemusí se obávat. Nikdo neodejde s prázdnou. Je pravda, že když jich přijde hodně najednou, budou muset počkat. Ale je otevřená vinárna, na nádvoří bude dobové občerstvení, například guláš do chleba nebo grilované maso, ale také další zajímavá vystoupení na nádvoří nebo u hladomorny,“ poznamenala Zuzana Míková.

Jako doprovodný program zvolili žongléra Lukase a ukázky sokolnictví nebo vystoupení 7. dělostřelecké baterie Augusta von Groeben, jež předvede vojenské ležení.

Kdo chce, může si rezervovat místo prostřednictvím telefonu 317 855 101 nebo emailu info@hradceskysternberk.cz.