„Za tři roky naší přestávky nám stále volali fanoušci. Požadovali koncerty a hlavně nové album, až jsme se rozhodli jim vyhovět,“ dodal Petr Klér.

Kapela chystá pro své příznivce dárek v podobě live alba. Zvukové stopy na něj jsou sbírány při aktuálních koncertech. Milovníci Brixu se proto mohou těšit na výběr starých hitovek, ale i na skladby, které nikdy nebyly vydány.

"Album bude v pořadí páté. Poslední s názvem V Rauši jsme vydali v roce 2004,“ podotkl baskytarista Brixu.

Na ctitele melodického bigbítu s výrazným vokálem v podaní Pavla Fessla, Michala Merty, Petra Kléra, Slávka Bařinky a Jiřího Loučky čekají v nejbližší době koncerty v Červených Janovicích (29. listopadu), Potěhách (6. prosince) a Křeseticích (25. prosince). Poté kapela vyjede za hranice Středočeského kraje a navštíví Plzeň (30. prosince).

"V Červených Janovicích hrajeme se skupinou Orion. V Potěhách se budeme doplňovat s Bardem a v Křeseticích nás podpoří Debry. V Plzni si zahrajeme se známou kapelou Turbo, se kterou jsme zahajovali letošní turné“ dodal na závěr Petr Klér.

Něco z historie

Kapela vznikla na podzim roku 1989 v Kutné Hoře. Zakládající sestavu tvořili: Petr Klér - basa, Michal Merta - kytara, Pavel Fessl - zpěv, Jiří Janata - bicí. V červnu 1990 přibývá další hráč na kytaru Zdeněk Poledne. Své první vystoupení si skupina odbyla v létě 1990 na rockovém festivalu v Kutné Hoře.

Repertoár kapely byl a je založen především na vlastní tvorbě s hudbou Zdeňka Poledne, Petra Kléra, Michala Merty a texty Pavla Fessla. Ke konci roku 1992 vystřídal Jirku za bicími Marcel Melša. To už byla kapela "dobře rozjetá" a známá posluchačům především v okolí Kutné Hory, Havlíčkova Brodu a Sedlčan. Do širšího podvědomí se dostala v letech 1993 - 1995 kdy působila jako předkapela Katapultu, Hudby Praha, Burmy Jones, Citronu a dalších stálic naší rockové scény.

Pět let trvání oslavila vystoupením 19. listopadu 1994 v Červených Janovicích za podpory kapel Iras, Almara, Parson a Bachor. Přibližně v téže době začíná pracovat na písních jejich nového pořadu "Zatočí se země s náma …", se kterým kapela na jaře 1995 vyjíždí. V zimě 1995 pak pracuje na písních pro nový program "Člověče, nezlob se…" který na pódiích uvedla na jaře 1996.

V červnu téhož roku pak ve studiu Citron natáčí svou první stejnojmennou desku. V září 1997 skupinu opouští Marcel Melša a místo něj se rytmiky ujímá Jirka Loučka. V této sestavě pak připravila nový program "Čas v dlani" a 15. září 1998 skupina vydává stejnojmenou desku. V prosinci 2000 kapelu opouští Zdenek Poledne a na jeho místo nastupuje Slávek Bařinka, který do kapely rychle zapadá a začíná práce na nových písních pro nové album. 14. září 2001 vychází třetí album s názvem "Umazaná", které obsahuje deset zbrusu nových písní z poslední doby. Natáčelo se opět v Praze u Pavla "Kuře" Hejče z Vitacitu od 19. srpna do 2. září 2001. Na desce se objevila spousta hostů, například Jana Bechyňová - zpěv, J. Michálek - klávesy, zpěv, P. Strnad - zpěv, Alan Pešta - housle, megafon, čím se deska stala pestřejší a hudebně bohatší.

Následuje velké turné po Českých a Moravských štacích. V roce 2003 se skupina stále častěji uzavírá do zkušebny a pilně pracuje na čtvrté desce, kterou chce vydat k 15-ti letému výročí trvání skupiny.

V říjnu 2003 slaví kapela 1000. vystoupení za čtrnáct let hraní. Na jaře roku 2004 se kapela na čtyři měsíce zavírá do studia a tvoří čtvrtou desku “V Rauši“. Jednou písní na desku přispěl tandem Petr Janda a Václav Fischer. V září 2004 vyráží Brix s programem V Rauši a výběrem hitů z předchozích desek na tříměsíční turné, k oslavám patnácti let existence. Brix objíždí České a Moravské vísky a města s novou deskou „V Rauši“, slaví patnáct let existence a shromažďuje materiál na DVD „Live in Village“…

V červenci 2005 oznamuje zpěvák a lídr kapely Pavel Fessl, že kapelu opouští. Rozhodl se tak po pečlivém dlouhém uvážení, při kterém zjistil, že už v Brixu nemá co říci. Kapela dojíždí turné 2005 a poslední vystoupení s Pavlem se uskutečnilo ve Verměřovicích 12. listopadu 2005.

Kapela hledala nového zpěváka, ale neúspěšně.

Na začátku léta roku 2008 všechny zbylé členy kapely překvapil Pavel Fessl s tím, že by se rád ke zpívání v Brixu vrátil. Všem toto prohlášení vlilo novou krev do žil. V září 2008 Brix opět začíná koncertovat se zcela novým programem a myšlenkou natočit nové (páté) CD.

Kapela Brix za 16 let odehrála 1121 koncertů, vydala 2 demokazety a 4 oficiální CD.

Irena Blahníková