K oblíbeným večerním a nočním prohlídkám kutnohorských pamětihodností se letos váží i akce dopolední, přesně v duchu hesla kulturně – zábavného festivalu Kutnohorské léto 2010 „Jeden den nestačí“.

Máte rádi historii a láká vás nahlédnout do tajuplného podzemí? Potom právě pro vás jsou naplánovány dopolední prohlídky v Českém muzeu stříbra, začínající již od půl desáté dopoledne.

Pojďte se ochladit

Prohlídka začíná každý pátek na Hrádku. Během ní se dozvíte, jak se stříbro dobývalo, zpracovávalo a proměňovalo ve stříbrný pražský groš. Před vstupem do stříbrného dolu uvidíte na vlastní oči původní těžní stroj – trejv ze 16. století, u kterého získáte teoretické znalosti o dobývání stříbra.
Poté se proměníte na okamžik v kutnohorské havíře, obléknete si takzvanou perkytli (tradiční bílý havířský oděv), ochrannou helmu a obdržíte i nejdůležitější výbavu - svítilnu. Po krátké procházce přes ulici se ocitnete u stříbrného dolu, který sloužil k dobývání stříbra a mědi od 14. do počátku 16. století.

Dnes je zpřístupněna pouze štola, která leží v hloubce 35 metrů a je dlouhá 250 m. Ve štole panuje příjemných třináct stupňů, což je vzhledem k vedrům, která opět vládnou, vskutku příjemná změna.

Další z akcí Kutnohorského léta, kterou navštívíme, bude renesanční komedie o chytrém tulákovi, hloupých soudcích, prohnaném obchodníkovi a jeho vychytralé sestře, kterou sehraje ve Vlašském dvoře Divadelní spolek Tyl z Kutné Hory.