„Rada města nesouhlasí se změnou hodiny ukončení kulturní akce, konané v parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře Občanským sdružením Kultura do města, zastoupeným panem Pavlem Apolenem, se sídlem Rakova 47, Kutná Hora, za účelem uspořádání hudebního Kutnohorského festivalu dne 28. 8. 2010 z 21:00 na 22:00 hod.“

Toto suché úřední sdělení ukončilo minimálně pro letošek desetiletou tradici hudebních festivalů, pořádaných výše zmíněným občanským sdružením na sklonku prázdnin v parku pod Vlašským dvorem.

Konec tradice?

„Myslím, že každý, kdo někdy nějaký letní hudební festival navštívil, mi jistě dá za pravdu, že z ekonomického i dramaturgického hlediska je nesmyslpořádat takový festival do devíti hodin večer,“ vysvětlil Pavel Apolen, jeden z hlavních hybatelů festivalového dění. O co vlastně šlo?

Jako každý rok si občanské sdružení podalo žádost o poskytnutí prostoru v parku pod Vlašským dvorem pro účely tradiční akce. Na základě doporučení kulturní komise se město rozhodlo zapůjčit park pro letošek ke čtyřem akcím, Opernímu týdnu, country festivalu Kutnohorská kocábka, tradiční akci Královské stříbření Kutné Hory a právě Kutnohorskému festivalu. Potud by bylo tedy všechno v pořádku, dokonce i s tím, že pořadatelé počítali dopředu s faktem, že bude znovu platit, jako ještě loni, omezení hudební produkce do dvaadvaceti hodin. To se ovšem nestalo.

close zoom_in Přesun je finančně neúnosný

„Pokud bychom museli končit v deset večer jako v minulých letech, dalo by se to ještě nějak organizačně zvládnout, byť komplikovaně. Bohužel, z nějakých neznámých důvodů byl právě našemu festivalu nařízen konec už v devět hodin, zatímco Kocábka může fungovat do desíti a Operní týden i Královské stříbření Kutné Hory bez omezení. Proč tomu tak je, nám ovšem nikdo nebyl ochoten vysvětlit,“ konstatoval Apolen.

Vzhledem k faktu, že pořadatelé nechtěli jen tak bez boje pohřbít deset let práce na akci, které se účastnilo v některých ročnících až osm stovek lidí, zkoušeli hledat jinde. Nakonec se jako jediné schůdné řešení, které by alespoň částečně zachovalo atmosféru festivalu, jevilo jeho přesunutí na nádvoří Jezuitské koleje. „Začali jsme tedy jednat s provozní ředitelkou Jezuitské koleje Hanou Šťastnou, která nám vyšla vstříc. Bohužel, velmi brzy jsme zjistili, že uspořádání festivalu zde by bylo, vzhledem k nutnosti pronájmu mobilních sociálních zařízení a stavbě pódia, finančně zcela neúnosné,“ uvedl Pavel Apolen (na snímku vlevo).

Naděje žije

V tu chvíli bylo už celkem jasné, že festival bude nutné pro letošek odpískat. Zda se na kulturní mapu Kutné Hory ještě někdy vrátí, zůstává prozatím otevřenou otázkou.

„Budeme se snažit na desetiletou tradici navázat, musely by se ovšem samozřejmě změnit podmínky pro pořádání akcí v parku pod Vlašským dvorem. Osobně si myslím, že tam kulturní akce patří už proto, že důvodů, proč by návštěvníci měli v Kutné Hoře zůstávat přes noc, není přes veškerou snahu mnoho,“ dodal Apolen.

Jako malou útěchu pro příznivce původního festivalu se občanské sdružení Kultura do města rozhodlo uspořádat jakýsi mini festival na zahradě kutnohorského hostince Dačický, kde již řádku let pořádají letní koncerty. Přesné složení kapel ještě není definitivně známo, půjde však s největší pravděpodobností o někoho z místních, jak bylo na Kutnohorském festivalu dobrým zvykem, a asi dvě nebo tři známější kapely.

Mini festival by se měl konat koncem srpna, informace o datu konání i programu najdete v Kutnohorském deníku.

close zoom_in