Zatímco v loňském roce se tematika obracela do historie, letošní ročník dá prostor soudobým autorů a jejich rozmanité tvorbě. Vedoucí uměleckého oddělení GASKu Veronika Marešová uvedla, že hlavní pilíř letošního roku je již na dohled. „Jedná s o výstavu s názvem Images for Images, Artists for Tichý - Tichý for Artists. Bude zde probíhat od dubna až do července," prozradila.

Výstava představí mezinárodní, stále otevřenou sbírku současného umění. Pro kutnohorské návštěvníku bude v jezuitské koleji 
k vidění na pět set děl od více než stovky evropských 
i amerických umělců.

Dalším významným projektem, na který se GASK plně připravuje, je podzimní výstava Come – in. „Půjde o mezinárodní putovní výstavu, která prezentuje práci umělců z Německa. Jejich objekty, sochy, instalace a videa na pomezí interiérového designu a současného vizuálního umění," přiblížila Veronika Marešová.

Expozice Come – In bude navíc obohacena o českou část, která nabídne srovnání německých prací s artefakty českých umělců pracujících s principy. „Není to žádná česká výsada. IFA má tuto výstavu připravenou již léta a v každé zemi je doplněna o domácí protipól, aby návštěvníci viděli rozdíly, nebo i shody v pracích," dodala vedoucí uměleckého oddělení.

Čtrnáct dní v roce 
s iluminací
Ty, kteří mají rádi spíše klasické umění, jistě potěší informace, že i v letošním „modernějším" roce nezapomene GASK na svou chloubu – kutnohorskou iluminaci. „Vystavena bude opět v omezené době. Nejprve bude k vidění o Velikonocích, poté v době Královského stříbření Kutné Hory, následně během Dnů evropského dědictví a poté na Vánoce," řekla kurátorka stálé expozice GASKu Adriana Primusová a doplnila i důvod omezeného vystavování iluminace. „Lidé se nás na to často ptají. Odpověď je jednoduchá. Jedná se o životnost dokumentu. Papírové exponáty mohou být vystaveny jen za určitých podmínek a určitou dobu, aby neztrácely na své kvalitě. Iluminaci máme uloženou ve speciální výstavce, ale ubližuje jí světlo, z toho důvodu může být vystavena maximálně čtrnáct dní v roce," podotkla kurátorka.

Benátský karneval
Fotografickým projektem galerie bude výstava snímků Italky Marii Pia Severi, která svým objektivem zachytila atmosféru Benátského karnevalu. V GASKu bude od konce dubna do konce června k vidění čtyřicet fotografií z cyklu „Benátky – věčný sen".

V neposlední řadě se GASK letos podívá i na sklářství. Coby součást 5. ročníku Pražského Festivalu PF 13. galerie ukáže práci Vladimíra Kopeckého a jeho studentek. Od května do srpna budou sklářská díla k vidění v severním křídle i ve venkovním prostoru galerie.

I nadále pak bude fungovat lektorské centrum, které se svým programem odkazuje na jednotlivé expozice. Letos se zaměří na mezigenerační projekt Umění spojení, jehož nabídka je zaměřena na spolupráci rodiny. Nově se rovněž chystají výtvarné dílny pro seniory, které odstartují už v březnu.

Přehled výstav v GASKu pro rok 2013

* Od 7. dubna do července – Výstava soudobého umění Images for Artists, Artists for Tichy – Tichy for Artists.

* Od května do srpna – Výstava v rámci 5. Pražského Festivalu PF 13, prezentující sklářskou práci Vladimíra Kopeckého a jeho studentek.

* Od 28. dubna do 30. června – Výstava fotografií Marii Pia Severi vytvořených na slavném karnevalu v Benátkách.

* Od 15. září do 1. prosince – Putovní výstava Německého umění Come In.

* Aktuální expozice, do 30. června – Karel Štědrý – Neo, Amar Milabegovič – Intervence, Michal Škapa – Pixa.