Knihu ve středu poprvé představila její autorka, etnografka Alena Pospíšilová spolu s ředitelem kutnohorské Galerie Felixe Jeneweina Alešem Rezlerem na tiskové konferenci v kanceláři kutnohorského starosty. Funkce nakladatele se ujala právě galerie.

„Přišlo nám škoda, že by taková publikace neměla vyjít, proto jsme se jí rozhodli pomoci na světlo světa. Znamenalo to zhruba půlroční přípravu, z původních devíti se počet obrazových příloh rozrostl až na třiačtyřicet, což knížce určitě prospělo,“ zmínil Aleš Rezler.

Historiografická publikace přináší poznatky vycházejících z nově zpracovaných archivních pramenů a historických dokumentů. Nabízí ucelený průřez životem hrnčířů v Kutné Hoře od středověku do počátku novověku a je doprovázena množstvím exkluzívního obrazového materiálu - archivními dokumenty a fotografiemi ukázek hrnčířského řemesla.

Křest knihy je naplánován ve čtvrtek 7. října od 17 hodin v Galerii Felixe Jeneweina spolu s vernisáží výstavy obrazů Igora Grimmicha, představení knihy za účasti autorky se uskuteční v Městské knihovně 20. října v 16.30 hodin. Publikace je k dostání ode dneška přímo v galerii, brzy se objeví i na pultech knihkupectví.

PhDr. Alena Pospíšilová pracovala v šedesátých letech jako sestra na chirurgickém oddělení kutnohorské nemocnice. Roku 1968 absolvovala obor etnografie a folkloristika na Filosofické fakultě UK v Praze, byla odborným pracovníkem Regionálního muzea v Kolíně v letech 1967-1989 a posléze i ředitelkou tohoto muzea od roku 1977.