Na její realizaci se v současné době podílí výtvarník Antonín Manto Mrnka ve spolupráci se sklářem Jiřím Pačinkem. Toto umělecké dílo pak bude jako jediné reprezentovat Středočeský kraj od 12. do 21. července 2010 v rámci výstavy EXPO 2010 v Multimedia Hall v Šanghaji.

,,Středověk mě vždy přitahoval. Jakmile jsem se dozvěděl o iluminaci Dolování stříbra v Kutné Hoře, nepřetržitě jsem přemýšlel nad tím, jak tento abstraktní výjev převést do skla,“ řekl Antonín Manto Mrnka.

Po dvoutýdenní usilovné práci tak vznikne skleněný objekt vysoký 150 centimetrů o váze téměř 80 kilogramů, který bude představovat obří důl s několika postavami, zvířaty a chrámem svaté Barbory, patronky horníků, na špičce. Dílo se skládá z deseti samostatných kusů. Instalace byla vytvořena volnou technikou, jedná se tedy o světový unikát, neboť při výrobě rozměrného artefaktu nebyly použity žádné formy.

Středověkou iluminaci, zcela ojedinělou památku české knižní malby, se podařilo Galerii Středočeského kraje vydražit v prosinci minulého roku ve známé londýnské aukční síni Sotheby´s za téměř 18 milionů korun.