Do města stříbra se totiž opět po roce vrátila historická slavnost. Nejen „herci“ ale i návštěvníci se přenesli v čase zpět o několik set let, konkrétně do roku 1410.

„V kostýmech, které celé rodině ušiji sama, se účastníme Stříbření pravidelně. Každý rok se snažíme šaty vylepšovat,“ uvedla Dana Hlaváčková z Kutné Hory a její manžel Jaroslav ji doplnil: „Oficiální účinkující jsou příliš svázáni programem. My si takhle můžeme chodit volně, jak nás napadne.“

Do města stříbra se sjely tisícové davy

Měšťané, král Václav IV. s chotí Žofií, chrabří rytíři, udatní bojovníci, dvořané, kejklíři, hudebníci a další účinkující se po celý víkend starali o nevšední podívanou tisícovek návštěvníků letošního devatenáctého ročníku Královského stříbření Kutné Hory.

„Tato akce nádherně dokresluje krásu města. Úžasně se sem hodí,“ s nadšením pronesla jedna z návštěvnic, která tento rok zavítala na Stříbření poprvé. Spolu se svým přítelem přijeli do Kutné Hory až z moravské metropole Brna.

Ale rozhodně nebyli jediní ze vzdálenějších končin, kteří zamířili na proslulou gotickou slavnost. V davu byla slyšet němčina, angličtina, slovenština, polština i ruština.

Předpověď meteorologů sice nehlásila na sobotu nic dobrého, ale i mistr tesař se někdy utne. Déšť se v tento den Kutné Hoře vyhnul obloukem. A tak nic nebránilo tomu, aby večer nad městem zazářil nádherný pestrobarevný ohňostroj, který zakončil první den slavností. Chladnější počasí, které po celou dobu panovalo, bylo příjemné hlavně pro účinkující v dobových kostýmech či dokonce brněních. „Tohle je naprosto výborné počasí pro nás,“ konstatoval Karel Hartl ze skupiny historického šermu Merlet.

Bojovníci soupeřili o přízeň dam

Spolu se svými kolegy Hartl svádí každoročně na Stříbření souboje, při kterých divákům tuhne krev v žilách. Nejinak tomu bylo i letos.

Udatní rytíři se utkali nejen o slávu či dukáty, ale zejména o srdce kutnohorských dam. „Myslím, že tento ročník bude vydařený. Máme připravené nové souboje a také turnaj doznal menších změn,“ dodal Hartl s tím, že nejdůležitější ze všeho je pro skupinu hlavně spokojenost diváků.

„Když jsou lidé spokojeni, je vidět, že práci odvádíme dobře,“ uzavřel.

Na ohlasech výborně se bavících návštěvníků byla spokojenost rozhodně znát. „Za poslední tři roky jsem si tuhle nádheru nechala ujít. Nejatraktivnější jsou pro mě rozhodně rytířské souboje,“ pochvalovala si Světlana Vlčková.

Doprovodný program vyplnil čas divákům v pauzách mezi jednotlivými scénkami. Na své si přišli mladí i starší. Děti si mohly zasoutěžit v hodu na terč šipkami, strefovat plechové figurky míčem či se nechat povozit na kolotoči v dřevěných neckách.

V lazebně měli možnost ti starší návštěvníci okusit relaxační masáž, při které je masírovaly hned dva páry rukou najednou. „Nikdo neví, jak se masírovalo před šesti sty lety. My masírujeme ve dvou a čtyři ruce na zádech jsou rozhodně nezapomenutelný zážitek,“ popsala středověká lazebnice Iva Moravcová.

Čert Rulík přivezl knihu hříchů

Velký zájem vzbuzoval stánek s výtvory z dílen uměleckých kovářů. Za pultem totiž obsluhoval čert s úsměvným jménem Rulík Zlomocný. „Takovéhle akce jsou hlavně o lidech a musím říct, že tady v Kutné Hoře je většinou legrace. Takže se tu taky my pobavíme,“ řekl čert prodavač.

Základnu mají podle jeho slov na hradě Houska, kde je i díra do pekla. Kromě litých hub z bronzu, svícnů a dalších originálních dílek s sebou přivezl Rulík se svým pomocníkem také knihu hříchů.

Komu při podívané vyschlo v hrdle či začalo kručet v břiše, tomu stánky poskytly nepřeberný výběr od sladkých po slané dobroty a osvěžující nápoje všeho druhu.