„Jednání s městem dopadlo dobře. Myslím, že ani letošní ročník nebude pod Vlašským dvorem poslední,“ řekl.

Město bylo nuceno hudební akce v areálu omezit kvůli ministerstvem zrušené vyhlášce.

Hrát se bude jen do deseti hodin

„V parku pod Vlašským dvorem jsme nepovolili undergroundový festival. Kromě Operního týdne, Kocábky, Stříbření a Kutnohorského festivalu tam jiné akce nebudou,“ uvedl kutnohorský místostarosta Václav Vančura.

Omezení se však folkového festivalu přesto dotkne. Nesmí totiž déle trvat než do dvaadvaceti hodin. Což bude mít vliv i na počet vystupujících. Těch se letos představí deset. „Když se Kocábka konala do půlnoci, bývalo kapel třináct,“ poznamenal Lebeda.

Ten také zároveň prozradil program festivalu. Hlavním hostem bude jihočeská skupina Nezmaři a jejich souputník, legendární trampský písničkář Miki Ryvola. „Získat Nezmary nebylo nijak obtížné. V loňském roce totiž účast na Kocábce kvůli zaneprázdnění odmítli, a tak se letos přihlásili vlastně sami,“ uvedl Lebeda s tím, že zhruba pětatřicet minut bude patřit Nezmarům a pětadvacet Ryvolovi.

„Udržujeme si standard, kdy chceme dát prostor regionálním kapelám. Proto vystoupí Brzdaři z Kutné Hory, Trampoty z Červených Peček, ale i Wyrton z Ronova nad Doubravou nebo nová mladá folková skupina Tata Mia z Kolína,“ dodal organizátor.

Ze známějších jmen pozval na dvojici kytaristy a hráče na foukací harmoniku Beňa a Ptaszek, známou i v USA. S tradiční americkou country se představí skupina Blue Ground z Prahy. Hudební styl bluegrass bude zastupovat také pražská skupina The Bee Line.

Bluegrass mísí s blues i rapem

Trochu zvláštně bude možná na countryovém podiu působit skupina Apple z Plzně, jejíž bluegrass přechází do blues a chvílemi dokonce do rapu.

Folk–countryový festival Kutnohorská kocábka se uskuteční 14. srpna od 13 do 22 hodin.