Prohlédněte si fotogalerii, reportáž z minifestivalu najdete v úterním vydání Kutnohorského deníku 31. srpna.

Line up:

17.15 Studená sprcha

18.15 Zrní

19.20 Longital (SLOV)

20.45 Kolowrat (SLOV)

Členové kutnohorské kapely Studená sprcha řadí svoji tvorbu do „škatulky“ crossover-pop. Kapela hraje a hojně otužuje své posluchače od roku 2007 po klubech a festivalech celé republiky. Natočila dvě dema, Kazatel (2007) a 4 (2009). Jejich hudba se opírá zejména o silné, možno říct až básnické texty.

Kladenské Zrní produkuje hudbu dynamickou, barevnou, plnou emocí. Formace se pohybuje od polohy téměř meditativní až k burácejícímu řevu. Při tvorbě si hrají s každým tónem, s rytmy, se zvuky. Zrozeni z polí vesnice a dlažebních kostek města, hledají inspiraci pod kameny a listy, opracovávají je ve zkušebně a poté vynášejí na světlo koncertních pódií. Jsou spolu devět let a to od počátku ve stejném složení. Hledají nové možnosti svých nástrojů a snaží se osvobodit od zažitých a dokola opakovaných forem.

Prvním z dvojice zahraničních hostů letošního festivalu je skupina Kolowrat z Košic. Kapela vznikla ve východoslovenské metropoli v září 1999. Založili ji kytarista Peťo Lorko a zpěvák Rasťo Rusnák. Dlouhé měsíce trávili ve zkušebně, první koncert odehráli až koncem roku 2001. Nahráli několik vydařených demo nahrávek, pět písní z dema „Už to nie je čo bývalo“, doplněných o nanovo nahrané starší skladby, se stalo základem pro debutové album Vrany sa vracajú z roku 2006. V lednu 2009 se Kolowrat ocitl v Praze, ve studiu Jámor, kde pod producentskou taktovkou Ondřeje Ježka nahrál své druhé album Slnko je vo veži. Na albu se producentsky podílel i Daniel Salontay.

Bratislavští Longital jsou zvukoví cestovatelé: Shina (zpěv, basová kytara) a Daniel Salontay (zpěv, kytara, smyčec). Písničkáři jedenadvacátého století Daniel Salontay a Shina spojili svoje síly, elegantně vykročili mimo hranice hudebních žánrů i rodného Slovenska a stihli už okouzlit posluchače v jedenácti zemích Evropy. Skupina vydává alba ve vlastním vydavatelství Slnko records. Léčivá hudba Daniela Salontaye a Shiny je silná a srozumitelná. Elektronické písničkářství s jakoby přivřenýma očima: ještě ne sen, ale už ne ani bdělá realita. Texty ve slovenštině přinášejí poetiku z cest a z kopce Longital nad Dunajem, kde Dano a Shina žijí a tvoří. Longital je nezaměnitelný i díky Danově virtuózní hře smyčcem na kytaru a využití v našich končinách nevídaného hudebního nástroje – dotykové obrazovky Lemur Jazz Mutant.