Vše začalo už rozhodnutím radnice, které omezilo hudební produkci festivalu na tradičním místě, v parku pod Vlašským dvorem, do deváté hodiny večerní. Za těchto okolností nezbylo pořadatelům, než park opustit a hledat náhradní řešení. Azyl nakonec našli v zahradě hostince Dačický, což sice znamenalo, že se kontinuita pořádání akce neporuší, zároveň ovšem přineslo nutnost výrazně omezit počet účinkujících. A vznikl Kutnohorský minifestival. Letos poprvé dokonce mezinárodní, pozvání k vystoupení přijaly i dvě kapely ze Slovenska, Kolowrat a Longital. Ty doplnily na výsledný počet čtyř kutnohorská Studená sprcha a kladenská formace Zrní.

Smůla festival ovšem neopustila. Tentokrát zaúřadovalo počasí, které v pátek odpoledne vskutku nelákalo k návštěvě koncertu pod širým nebem. To se samozřejmě projevilo na nevalné návštěvě a následně prohloubilo vrásky ve tvářích pořadatelů. Že by to byl konec všeho zlého? Ale kdepak. Těsně před začátkem se pořadatelé dozvěděli, že kladenské Zrní sice dorazí, ale výrazně později (viz níže). Vystoupení kutnohorské Studené sprchy se tak protáhlo, ale šikovní muzikanti dokázali bavit přítomné až do příjezdu Kladeňáků. Ani to ještě stále neznamenalo konec problémů.

„Košická kapela Kolowrat totiž uvízla na dálnici někde před Brnem a nabrala čtyřhodinové zpoždění. Naštěstí už byl na místě Longital z Bratislavy, a tak jsme mohli změnit pořadí vystupujících a Kolowrat zařadit na závěr večera,“ popsal další z adrenalinových momentů jeden z pořadatelů Radim Hnátek.

Kutnohorský festival stále žije

Přes všechny peripetie, díky kterým nejspíš přibylo na hlavách zástupců pořádajícího občanského sdružení Kultura do města mnoho nových šedivých vlasů, nakonec festival dospěl až ke zdárnému konci a diváci si s chutí zatančili na energickou muziku kapely Kolowrat. Menší zájem diváků ovšem znamenal díru do rozpočtu festivalu.

„Dostali jsme se do ztráty, kterou musíme vyrovnat z vlastních prostředků. Kapely, které zveme, nepatří k mainstreamu, a tudíž nemůžeme čekat masový zájem, když se ovšem ještě připojilo mizerné počasí, nastal problém. Neházíme ale flintu do žita, uvidíme, co přinesou podzimní volby a zda se třeba příští rok nevrátíme pod Vlašský dvůr,“ shrnul poněkud unaveně, ale přeci jen optimisticky hlavní pořadatel Pavel Apolen.

Tahle historka může znít jako z nějakého oddechového filmu o mladých muzikantech. Ale je to skutečnost. Den před začátkem festivalu v Kutné Hoře vykradl nějaký dobrák kladenské kapele Zrní auto a kromě dalších věcí si odnesl i nástroje kytaristy Jana Juklíka. „Ač je to neuvěřitelné, ukradené věci našel náhodou jeden z našich fanoušků v pražské zastavárně, takže před koncertem v Kutné Hoře nás čekala ještě cesta do Prahy a jednání s policií,“ vysvětlil důvod opožděného příjezdu na koncert Juklíkův kolega, baskytarista Jan Caithaml.

Prohlédněte si fotogalerii.