„Bojuji s tím. Nikdy nemám pocit, že by to bylo úplně ono,“ poznamenala Věra Krumplová. Oblečení je zvyklá si kupovat a i vhodné šaty na ples pořizuje v obchodě. „Mám svoje oblíbené boty, už několik let, noha mi už neroste. Tak musím mít šaty k nim,“ dodala s tím, že se ve svém věku spíš drží černé a šedé barvy.

Do půjčovny naopak zajde mladá žena bydlící nedaleko Kutné Hory. „Chodím na více plesů, tak abych neměla pokaždé stejné šaty,“ vysvětlila. Má i svůj oblíbený model, zelené korzetové šaty a boty i doplňky sladěné do jednotné barvy. Vkus je velmi rozdílný a záleží tedy na každé ženě, zda chce být na každém plese jiná nebo naopak sází na konzervativnější jistotu.

Kde si koupíte společenské šaty?

Pro někoho je rozhodujícím měřítkem cena. Jaké možnosti pořízení společenských šatů se nabízí v regionu a jaké jsou jejich cenové relace? Nové šaty je možné koupit v kutnohorském obchodě v ceně od dvou do čtyř a půl tisíce korun. Také tržnice mají tento sortiment, i když pouze pár typů šatů s cenou pět set až jeden tisíc korun. Méně nároční zákazníci mají možnost zakoupit šaty v bazaru, kde stojí kolem tří set korun.

Největší výběr modelů plesových šatů nabízí samozřejmě půjčovna společenských šatů. Půjčovné je různé pro jednotlivé modely. „Cena se u společenských šatů pohybuje se od pěti set do dvou tisíc korun,“ uvedla Jaroslava Brunclíková z půjčovny společenských šatů Ambiente Mode.

Šití na míru je stále aktuální

Některé ženy stejně, jak tomu bylo i před léty, dávají přednost šití na míru. To, že zájem trvá, potvrdila Irena Masnerová, která nabízí v Čáslavi šití na zakázku. „Zájem je o korzety a k nim dlouhé sukně,“ podotkla. Velkou část jejích zákaznic tvoří také maminky maturantů či účastníků tanečních.

„Většinou chtějí kostýmek nebo společenské kalhoty s delší rozevlátou halenkou,“ popsala dámská krejčová. Co se týká barevných preferencí, tak se objevuje především černá a červená.

Cena ušití bez materiálu se pohybuje od patnácti set korun a závisí na složitosti vypracování. „Na materiálu se většinou domluvíme společně a sháním ho sama,“ dodala.