Společně uvařili hostům populární talk - show pravé sibiřské pelmeně. A protože nejen jídlem živ je člověk, došlo i na potěchu oka, malou vystavu obrazů Vladimíra Zubova. Hned na začátku setkání s Vladimírem Zubovem dostali hosté jako předkrm ruskou zmrzlinu, známou „sibirku“. Malíř, původem z Moskvy, se ukázal jako vtipný vypravěč a celý program plynul příjemně a zlehka, takže připomínal spíše rodinné setkání, jak už je ostatně v Mozaice tradicí.

Recept Vladimíra Zubova na Sibiřské pelmeně

Suroviny

těsto:
1 kg hladké mouky, 0,2 l vody, 4 vejce, sůl

náplň:
1/2 kg hovězího a 1/2 kg vepřového
3 velké cibule
muškátový oříšek
sůl, pepř
smetana (ke šlehání)
voda

Maso umeleme spolu s cibulí, osolíme, opepříme, ochutíme muškátovým oříškem,
přidáme trochu vody a trochu smetany.

k dochucení:
vegeta, česnek, ocet, kysaná smetana

Postup

Z mouky, vody, vajec a špetky soli vypracujeme těsto a vyválíme na tenkou placku. Pokud nemáme speciální formu na pelmeně zvanou "pelmenice", vykrajujeme pomocí skleničky nebo speciální kruhové formičky kolečka. Ta plníme masovou směsí. Doprostřed dáme malou lžičku náplně, přehneme na polovinu, okraje přimáčkneme a vytvořime kapsičky, jejichž konce ještě spojíme k sobě. Ty pak vhazujeme do osolené vařící vody (může být ochucená vegetou) a vaříme cca 20 minut.

Malíř Vladimír Zubov

Narozeniny oslavuje vždy jednou za čtyři roky. Narodil se totiž 29. února 1956 v Moskvě. Je ženatý s Olgou a mají dvě dospělé děti. Vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Moskvě, obor historie, společenské vědy, dějiny umění. V Praze pak češtinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Po složení rigorózní zkoušky získal titul PhDr. Působil jako učitel dějepisu a ruštiny nejprve v kutnohorské Základní škole T. G. Masaryka, později na Gymnáziu v Kutné Hoře. Od roku 1990 se věnuje podnikání. Založil cestovní kancelář Hermes, s níž pořádal poznávací zájezdy po celé Evropě. Od roku 1998 se věnuje výtvarnému umění. Provozuje galerii v Kutné Hoře, kde vystavuje především vlastní tvorbu. Pořádal mnoho akcí a výstav po celém světě. Jeho portréty má řada významných tuzemských i zahraničních osobností. Od roku 2006 je kutnohorským radním. Věnuje se převážně problematice cestovního ruchu, kultury a ochraně památek. Pracuje v dozorčí radě kutnohorské Průvodcovské služby, je členem komise pro mezinárodní vztahy. Stal se také držitelem Ceny města Kutná Hora za kulturu. K jeho zálibám patří kromě výtvarného umění a historie také zvířata. Stará se o psy, kočky, kozy, okrasné ptactvo, ryby… Jeho zahrada se postupně mění v ZOO. A zatímco v jeho galerii visí heslo „Nejsem tisícikoruna, abych se líbil každému,“ pro jeho životní filozofii platí heslo klasika: „Čím víc poznávám lidi, tím víc miluji zvířata.“


Recepty,fotografie a informace z předchozích pořadů Vaříme v Mozaice aneb Co se skrývá pod pokličkou najdete zde: Naďa Konvalinková, Lucie Nosová, Jaromír Procházka.