Pozoruhodný kousek se povedl novému středočeskému hejtmanovi Rathovi. Chystá se přesunout významnou muzejní instituci, České muzeum výtvarných umění, z centra metropole do dvacetitisícové Kutné Hory! Začal tím, že po deseti letech jeho práce v čele muzea odvolal v pondělí bez udání důvodu z postu ředitele Ivana Neumanna.
„Bývalý ředitel Neumann neplnil své pracovní úkoly, zejména nezajistil poptávkové řízení na dovybavení Jezuitské koleje a neinformoval zaměstnance o jejich stěhování do Kutné Hory,“ sdělila v pondělí středočeská mluvčí Berill Mascheková.
Ivan Neumann se důvody svého odvolání dozvěděl až od Kutnohorského deníku. Byl jimi poněkud zaskočen.
„Samozřejmě není vůbec pravda, že bych neinformoval zaměstnance, to jsem učinil hned jedenadvacátého ledna a lze si to snadno ověřit. Co se týká poptávkového řízení, pověření přišlo devátého ledna, termín splnění úkolu byl prvního května, po dvacátém lednu se zkrátil na prvního dubna,“ uvedl Neumann.
Jistou kuriozitou je tedy i to, že prozíravý hejtman již dva měsíce před termínem splnění úkolu vytušil, že zadání splněno nebude.
Záminkou pro odsun muzea je domněnka vedení Středočeského kraje, že přesunutím do prostor Jezuitské koleje dojde k zatraktivnění, rozšíření galerijních a výstavních činností a s tím spojené i větší návštěvnosti. Těžko říci, jestli při srovnání počtu lidí, kteří navštíví za rok Prahu a Kutnou Horu, lze tento předpoklad brát jako rozumný.
Muzeum se brání
V prostorách v Husově ulici v Praze, kde v současné době instituce sídlí, plánuje Rath zřízení turistického centra. Rozhodnutí o přesunu kulturní instituce, která za dobu své existence, tedy od roku 1963, shromáždila unikátní a zcela neocenitelnou sbírku jedinečných děl, mezi nimiž nechybí ani skvosty od Alfonse Muchy, Vojtěcha Hynaise, Josefa Čapka, Antonína Slavíčka, Jana Zrzavého, Toyen, Františka Tichého, Jiřího Koláře i dalších předních českých výtvarníků, dokumentující vývoj české malby od počátku dvacátého století až po současnost, vzbudilo u muzejníků pochopitelnou nevoli.
„Ohrazujeme se proti tomuto direktivnímu mocenskému jednání. Ohrazujeme se proti jednání hejtmana Davida Ratha, který bez znalosti problematiky předložil tento „likvidační“ materiál k projednání radě. Ohrazujeme se proti nekompetentnímu vedení resortu kultury ze strany krajského úřadu i radního pro kulturu. Ohrazujeme se rovněž proti jednání krajských úředníků, kteří si už na půdě muzea sjednávají schůzky, obhlížejí kanceláře a povýšeně se dotazují pracovníků muzea, zda už mají sbaleno. Lze jen udiveně spekulovat nad tím, co opravdu vede k tak naléhavému tlaku na násilné ukončení aktivit renomovaného muzea v těchto prostorách,“ píše se ve stanovisku Českého muzea výtvarných umění v Praze.
Získá Kutná Hora?
Z pohledu Kutné Hory by se přestěhování renomovaného muzea do města stříbra mohlo jevit jako nesmírně šťastné, kulturní mapa města by se tímto krokem obohatila o instituci minimálně celostátního, ne–li přímo evropského významu. Otázkou ovšem je, zda by muzeum takový krok vůbec dokázalo ustát, aniž by například ztratilo většinu současných stálých zaměstnanců, kteří by jen těžko dojížděli denně do práce či se dokonce za prací odstěhovali. Jedná se o odborníky, jejichž rychlé nahrazení „z místních zdrojů“ se jeví jako přinejmenším problematické či ještě spíše nemožné.
„Prozatím jsme neobdrželi žádné výpovědi, tudíž nemůžeme předjímat, kolika zaměstnancům bude každodenní dojíždění do práce vyhovovat. Ale vzhledem k tomu, že je v dnešní době běžné stěhovat se za prací, nemusel by to být až takový problém,“ konstatovala mluvčí Berill Mascheková.