Výstava, jejíž název zní „Královské stříbření – návraty do Kutné Hory lucemburské“, připomene dvacet let novodobě vzniklé tradice každoročního pořádání zmíněných historických slavností.

„Shromážděné materiály, ať už fotografie, tiskové materiály, texty scénářů, ukázky historických kostýmů a další věci, dokumentují vývoj akce od jejích počátků až po dnešní podobu. Zdůrazňují, že dramaturgie slavností je vystavěna na principu návratů o šest set let zpátky do specifické historie královského horního města Kutné Hory a českého státu,“ přiblížila předsedkyně výboru občanského sdružení Stříbrná Kutná Hora Světlana Hrabánková.

Tématem však nebude jen historie Stříbření. Druhou část výstavy budou tvořit autentické dochované historické doklady o dějinách a kultuře v době vlády Václava IV. a o lucemburské a předhusitské Kutné Hoře. Výstava bude zpracována jako obrazové a textové koláže na dvanácti velkoplošných závěsných bannerech a bude doplněna exponáty, z nichž některé bude muzeum zapůjčovat. Objevit by se tak zde měly faksimile (tzn. velice přesné napodobení originálu – wikipedia.cz) velice vzácných rukopisů, jako jsou právní knihy ze začátku 15. století, které se přímo vztahují k předmětnému období, a dokonce i faksimile jednoho dílu Václavovy Bible, známé nádhernými ilustracemi.

Pro potenciální návštěvníky bude jistě zajímavá informace, že současně se zpřístupněním výstavy se uskuteční tradiční Muzejní noc, v jejímž rámci již bude možné výstavu navštívit.

Bannery a exponáty budou umístěny v gotickém prostředí v patře Hrádku. Výstava bude otevřena do konce července.

Současně s přípravami zmíněné výstavy neutichají ani přípravy samotného dvacátého ročníku Královského stříbření Kutné Hory. „Náš dvacátý ročník se ocitá v roce 1411. Ačkoliv je to dost neveselá doba, my se budeme snažit veselit, neboť Václav IV. se v tomto roce dožívá padesáti let,“ prozradila k letošnímu Stříbření Světlana Hrabánková.