Žena, která se podle Krisztiny chce cítít krásná, štastná, sebejistá, nemusí jít nutně pod nůž plastického chirurga. I v České republice spousta dívek a žen všech věkových kategorií propadla kouzlu bříšního tance. Že se nejedná jen o prostředek k udržení tělesné hmotnosti, dokazují její další slova: „Od té doby, co se věnuju orientálnímu tanci, se úplně změnil můj postoj k vlastnímu tělu. Naučila jsem se mít ráda mou postavu, je to skvělý způsob, jak získat sebevědomí.“
Vlastní choreografie
Kriszti vede kurz břišních tanců v kolínské Areně, vymýšlí své vlastní choreografie a má za sebou i veřejná vystoupení. Když před čtyřmi lety s tancováním začínala, vůbec by ji nenapadlo, že se stane profesionálem. „Sport mě kromě plavání nikdy moc nebavil. Zajímala mě arabská kultura, poslouchala jsem orientální hudbu. Když se v kolínské Areně otevřel kurz břišního tance, rozhodla jsem se to zkusit. Po roce se naše vedoucí Martina odstěhovala a přenechala mi vedení,“ směje se Kriszti.
Aby se zdokonalila, začala navštěvovat také kurzy v Praze vedené známou tanečnicí Lízou Végrovou. Také se účastní seminářů zaměřených na jednotlivé druhy břišních tanců.
Břišní tance se skládají z jednotlivých kroků, které se spojují podle naučené choreografie nebo podle fantazie tanečnice. „Když tančím sama pro sebe, improvizuju, snažím se nechat vést hudbou. Oproti tomu, když někoho učím, snažím se prvky více opakovat a zjednodušit. Největší radost mám, když to mé žákyně baví a cítí se dobře,“ vypráví tanečnice. Nejtěžší na vymýšlení choreografie je podle Kriszti sladit kroky a hudbu, protože každá melodie si říká o jiný taneční prvek.
Existuje mnoho odvětví orientálních tanců. Liší se podle původu, kostýmů i hudby, často vycházejí z folkloru a tradičního divadla a kombinují se s moderními styly.
Kriszti nejvíc oslovuje egyptský tanec saidí: „Jedná se o ladný tanec v jednoduchých splývavých kostýmech, tancuje se s hůlkou. Egypt je podle slov tanečnice dnes považován za jedno z center orientálního tance, kde se soustředují ty nejlepší tanečníci ze všech koutů světa.
Začít se dá kdykoliv
A co je na břišním tanci nejlepší? Může s ním začít úplně každá žena, ať už jí je 16 nebo 60. „Myslím, že pro břišní tanec není potřeba nějakého speciálního talentu. Stačí jen mít chut, umět se uvolnit a zaposlouchat se do hudby. Pak se dá tancovat i v teplákách.
„Pro správný start do světa břišních tanců je nejdůležitější vybrat si lektorku, která vám bude sympatická. Tanečnice, jež vám nepadne do oka, vás těžko bude inspirovat a motivovat,“ doporučuje Krizsti.
Čeští muži, kteří by si chtěli tento tanec vyzkoušet, však mají podle Krizsti smůlu. „V Egyptě a Turecku je břišní tanec velmi populární na travesti show. Muži se nalíčí a převléknou do ženských šatů. Často jsou dovednější než ženy,“ směje se.
V České republice prý zatím o žádných břišních tanečnících ovšem neslyšela.