I letos se do zahradního amfiteátru na Kaňku sjeli herci, divadelníci, muzikanti i akrobaté ze všech koutů Čech a Moravy aby po čtyři dny bavili diváky. Jako již tradičně, festival vyvrcholil v neděli oslavou dvaačtyřicátých narozenin (je to vůbec možné?) domácího pána a hlavního pořadatele Václava „Wendy“ Veselého.

Jaký byl ten letošní festival očima oslavence?

„Nejen podle mne, ale hlavně podle diváků povedený. Počínaje výstavou plastik Andreje Németha, přes improvizace pražských Vosto5 až po technicky už celkem náročná představení velkých souborů jako Tramtarie z Olomouce nebo brněnského Buranteatr, která pořádně prověřila naše technické možnosti. Nemohu samozřejmě zapomenout vydařené koncerty, ať už třeba Luboše Pospíšila nebo Pepy a Lucie Nosových. Takovým výletem do jiných hudebních sfér bylo i vydařené vystoupení smyčcového kvartetu z Kolína, krásné zastavení a ztišení. Ale bylo toho ještě mnohem více, letošek se opravdu vydařil,“ shrnul spokojený pořadatel a běžel zase uklízet a bourat a uklízet… prostě tak, jako každý rok už jedenáct let.

Na doplnění zbývá snad jenom dodat, že ke spokojenosti diváků přispělo i vylepšení nabídky jídel a nápojů. Ono s plným žaludkem je ta zábava hned o něco zábavnější!

A pozor…

„Sdružení Česká inspirace, kam patří města s památkami zapsanými v UNESCO, vytvořilo projekt, v němž jde o jakési ozvěny pořadů v jiných městech. Z festivalů dostaly nominaci dva. Takže budou Ozvěny Smetanovy Litomyšle v Kutné Hoře a Ozvěny Tyjátrfestu v Českém Krumlově. Je to velká pocta a těším se, jak 29. dubna 2011 ukážeme návštěvníkům v Českém Krumlově jak vypadá takový Tyjátrfest na Kaňku,“ raduje se Václav Veselý.

Fotogalerie z letošního Tyjátrfestu nejdete ZDE a ZDE.