„To byla šlupka!“ vydechl šestiletý Jirka a honem si ucpal uši. Válka vypukla v půl třetí odpoledne. Snad aby to nebyl příliš velký šok, ještě před zástupci znesvářených vojsk nastoupily na čerstvě posečenou louku v Lipině zbraslavické mažoretky. Přes občasná zaváhání, způsobená poněkud nerovným terénem, sklidila děvčata bouřlivý potlesk desítek přihlížejících. To už se však schylovalo k nelítostnému boji.

„Sešli jsme se po dvouleté pauze. Mládenci z České asociace americké občanské války, kteří Bitvu na Lipině připravují, měli v minulých letech napilno jinde,“ konstatoval spokojeně pořadatel Jiří Stránský, chalupář z Lipiny.

Podzimní počasí se předvádělo z té lepší stránky, podmínky pro krvavou řež byly tedy naprosto ideální. Šarvátku odstartoval dělostřelecký souboj v režii skupiny Cherokee Light Artillery. Pokud by se střílelo ostrými, na Lipině by měly už zoráno. Papírové ucpávky naštěstí žádnou škodu nenadělaly. „Tohle je to nejpříjemnější vojsko, co kdy osadou prošlo,“ liboval si Jiří Stránský.

Hned vzápětí se vydala na pochod pěchota, „válečné“ štěstí se přiklánělo chvíli na tu a hned poté na onu stranu až se nakonec do té doby organizovaný boj zvrhl v hromadu potyček, komentovaných samotnými vojáky natolik vtipně, že z publika burácely salvy smíchu.

„Jasně že ho nezastřelí, hele, tamhle ten před momentem taky umřel a už se zvedá,“ uklidňuje jedno z okatých dvojčat dědeček. „Jsme tu náhodou, kluci u nás byli na oběd a teď je vezeme zpátky rodičům do Čáslavi. Ale jak viděli dělo a uniformy, museli jsme zastavit,“ vysvětluje s úsměvem vitální sedmdesátník Václav Bayer.

Dobrá nálada panovala všude kolem, bavil se i zbraslavický starosta Ondřej Havlovic, který se svým neodolatelným způsobem ujal funkce moderátora.
„Víte, Lipina je taková výkladní skříň Zbraslavic, došlo tady k pevnému propojení mezi chalupáři i místními a osadě to ohromně prospívá. Tahle bitva rozhodně není to jediné, co už dokázali,“ chválil Havlovic.

Po boji samozřejmě vyprahlo, účinkujícím i divákům. Pivo teklo proudem, k tomu hrála výborná bluegrassová kapela a všichni byli spokojeni. Kdo vyhrál? Válčící strany se nakonec dohodly na remíze, takže vůbec nic nebrání tomu, si příště Bitvu na Lipině zopakovat.

Prohlédněte si fotogalerii.