„Bluegrass je obecně hudba starších lidí. Většinou k ní došli po nějakém rockovém období. Já bluegrass poslouchám od malička. Vedla mě k němu celá rodina. Mám ale ráda i jiné žánry,“ uvedla manželka jednoho z hlavních organizátorů Kateřina Brandejsová.

Z hraní bluegrassu jsou prý endorfiny

V areálu letního kina, kde se celá akce už několik let pravidelně koná, se na pódiu vystřídalo několik desítek účinkujících.

Pozvání přijali kromě českých bluegrassových kapel také zahraniční interpreti. Švédská kapela Lonesome Mountaineers, Sue Thompson z Ameriky či slovenští Funny Fellows okořenili letošní program osmatřicátého ročníku tohoto legendárního festivalu.

„Z hraní bluegrassu jsou endorfiny, a to nám stačí. Živit se tím ale nedá, jedině na jiné části zeměkoule,“ řekl s úsměvem na tváři člen slovenské kapely Viagrass Filip Baťa.

Mezi diváky byli čeští i zahraniční návštěvníci z Německa či Holandska.

Podle hlavního organizátora Pavla Brandejse je účast poslední dva roky slabší. „Je to kvůli počasí. Za pátek a sobotu sem přišlo zhruba tisíc návštěvníků,“ konstatoval.

Našli se ale i tací, kterým chladnější počasí nevadilo, a s radostí využili možnost vykoupat se v místním koupališti, které je součástí areálu.

V rámci festivalu se jako tradičně konaly také dílny hudebních nástrojů či besedy. Vzácným hostem, který přijal pozvání a besedoval s návštěvníky, byl legendární banjista a ilustrátor Rychlých šípů Marko Čermák.

Podle slov Vlasty Kubíkové vládne každoročně na festivalu pohodová atmosféra, a to je také důvod, proč tak ráda do Vodrantů jezdí. „Také se tu dá koupat a kemp, kde stanujeme, je v těsné blízkosti areálu,“ doplnila Kubíková.