Nejvýznamnější empírová knihovna v Evropě se pro víkendové natáčení na zámku Kačina změnila v pracovnu rakousko – uherského ministra vnitra Alexandra Bacha, který ve snaze umlčet Havlíčkovu kritiku poměrů dokonce svého času nabídl, že od novináře za tučný peníz odkoupí jeho list. Právě před touto knihovnou jsme si povídali s režisérem Dušanem Kleinem, šťastným pětinásobným dědečkem a autorem desítek filmů a televizních inscenací.
Film Zakázaný člověk mapuje pouze určitou část Havlíčkova života…
Přesně posledních jedenáct let, od návratu Karla Havlíčka Borovského z Ruska až po jeho smrt.
Jedná se tedy o životopisný film?
Ne tak docela, na pozadí Havlíčkova života mapujeme ještě jiná témata, otázky lásky, závisti, spravedlnosti a podobně. Havlíčkův životní osud je spíš jakýmsi odrazovým můstkem k obecnějšímu vyjádření. Film je v podstatě o střetu idejí, abych parafrázoval Václava Havla, o střetu lásky a spravedlnosti se lží a nenávistí.
Karel Havlíček reprezentuje patrně to pozitivní…
Samozřejmě, proti němu stavíme novou postavu, jakéhosi Wagnera původně Havlíčkova přítele, nýmanda, špatného básníka, který Havlíčkovi závidí. Sám by chtěl být tak úspěšný v odvaze psát i v lásce, ale nemá na to. Je zde i jakési podtéma, jak se změní člověk, pokud se stane konfidentem.
Komu jste svěřil hlavní role?
Hlavní roli hraje David Švehlík, který je Havlíčkovi podobný jak fyzicky, tak i vnitřním zaujetím. Jeho ženu Julii ztvární mladá slovenská herečka Gabriela Marcinková. Havlíčkova protihráče, Wagnera, hraje Marek Taclík. V jedné z nezápornějších „policejních“ rolí se objeví například Michal Dlouhý.
Určitou zajímavostí je autor hudby…
Rozhodl jsem se, že hudbu k filmu složí mladý, talentovaný skladatel Ondřej Brzobohatý.
Zbývá snad jen dodat, že natáčení skončilo v pondělí a hotový film by se na televizních obrazovkách měl objevit někdy koncem podzimu letošního roku.