„V Žehušicích se osmadvacet let pořádá Slavnost lesního rohu. Pořádá se proto, že se tam narodil 28. září 1746 Jan Václav Stich, který se proslavil pod jménem Giovanni Punto,“ připomněl místopředseda České hornové společnosti Jana Václava Sticha – Punto Alois Sojka. Jak dodal, festival se postupně rozrůstal, takže nebyl jenom v Žehušicích, ale i na jiných místech.

Dlouho se zahájení konalo v Bílém Podolí, už podruhé však byl jako místo úvodního koncertu vybrán kostel Nejsvětější Trojice ve Zbyslavi. Podle Sojky byla jedním z důvodů i skutečnost, že v Bílém Podolí postupem let klesala návštěvnost koncertů.

V kostele Nejsvětější Trojice ve Zbyslavi se tak v rámci úvodního koncertu představilo Čáslavské trubačské trio, dále vystoupili hornisté Janáčkovy konzervatoře a Učitelský smíšený pěvecký sbor z Kutné Hory.

Zvláštností celého festivalu je, jak už název napovídá, skutečnost, že žádné z vystoupení se neobejde bez účasti lesního rohu. „Ten se ale může kombinovat s jinými nástroji nebo, jako tomu bylo právě ve Zbyslavi, s pěveckým sborem,“ doplnil Alois Sojka.