„Již od prvního uzavření v březnu nás návštěvníci mohou sledovat on-line a nyní konečně mohou opět přijít a užít si výstavy naživo. V době odmlky jsme se pustili do opravy kavárny Café Fatal – Gallery Point a dokončujeme kongresové centrum. Vše bude pro návštěvníky k dispozici v novém roce 2021. Po otevření návštěvníkům poslouží provizorní stánek se skvělou kávou, svařeným vínem nebo punčem a dobrotami, které k tomuto krásnému období patří. Vše od baristů ze Zero Point. Adventní čas je pro nás všechny dobou rozjímání, těšíme se na naše stálé návštěvníky a členy klubu Přítel GASK, stejně jako na ty, kteří k nám přijdou poprvé,“ uvedla ředitelka GASK Jana Šorfová.

Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout výstava Josef Svoboda – scénograf, která byla veřejnosti přístupná pouze jeden den po svém zahájení. GASK ji připravil ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Josef Svoboda – scénograf v souvislosti s letošními nedožitými stými narozeninami jedné z nejvýraznějších postav světové divadelní scénografie.

Vystavené unikátní materiály dokumentují neobyčejnou Svobodovu schopnost nacházet jedinečná scénická řešení a experimentovat s nimi. Originály kreseb a studií, makety, ale i dobové audiovizuální materiály, velkoplošné projekce nebo 3D animace představují v dosud nebývalé šíři Svobodovy klíčové scénografické přístupy. Součástí expozice je i prostor kina s dobovými dokumenty a rozhovory, připomínajícími osobnost a dílo Josefa Svobody.

Přípravy na rok 2021

GASK se tak již intenzivně připravuje na výstavní sezónu roku 2021. „Na příští rok chystáme řadu zajímavých projektů. Konkrétně bych uvedl alespoň tři největší. Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění připomene dvousté výročí Baudelairova narození a ukáže, jak tvorba tohoto francouzského 'prokletého' básníka inspirovala – a stále inspiruje – české výtvarné umění. Poté nás čeká retrospektivní výstava Adély Matasové, od šedesátých let dvacátého století neopomenutelné postavy české scény, jejíž výjimečnost spočívá v tom, jak svými objekty a instalacemi (doslova i obrazně) reflektuje prostor okolního světa. A koncem roku 2021 se můžeme těšit na výstavu Stanislav Podhrázský a přátelé, která originálním způsobem poukazuje na důvěrný tvůrčí kontext, v němž se od čtyřicátých let dvacátého století vyvíjela Podhrázského osobitá umělecká výpověď,“ prozradil vedoucí kurátor GASK Richard Drury.