ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Náš tým pro vás natočil nová videa k výstavám, které teď nelze fyzicky navštívit, pro ty, kdo jsou unaveni sledováním a čtením, jsme nahráli audio podcasty s příběhy vybraných obrazů z našich sbírek,“ naznačila.

Edukátoři z Lektorského centra GASK každé úterý a čtvrtek pokračují v zábavném vzdělávání nejen dětí, ale i jejich rodičů a natáčejí videa, v nichž listují oblíbenými knihami. „Kurátoři vybírají díla z našich sbírek a přinášejí vám je formou on-line seriálu na našem facebooku. Kromě toho se za zavřenými dveřmi připravují na nové výstavy. Nově jsme pro vás otevřeli naše zahrady, navštívit je za přetrvávajících bezpečnostních podmínek můžete každý den,“ shrnula, co se všechno v GASK v současné době děje.

Tým pro vás natočil nová videa k výstavám, kterými vás provedou kurátoři galerie. „Podívat se můžete na videoprohlídku výstavy Jaroslavy Severové Nejisté skutečnosti s kurátorem Richardem Drurym. Kurátorka Veronika Marešová, i když jen virtuálně, provází výstavou Evy Sakumy nazvanou Portrét kóro a hovoří o inspiračních zdrojích umělkyně. Tvorbu umělců mladší a střední generace můžete vidět na výstavě Artikl, Sedm let s uměním, uspořádané ve spolupráci s magazínem Artikl. Podívat se na ni můžete prostřednictvím videoprohlídky s kurátorkou,“ řekla ředitelka.

Využít také můžete audio podcastů. „Nahráli jsme pro vás podcasty s příběhy vybraných obrazů, které naleznete ve stálé expozici Stavy mysli / Za obrazem. Dozvíte se například, s jakou inspirací vytvořil svůj obraz malíř Antonín Střížek nebo co nejvíc na jeho tvorbě fascinovalo Karla Čapka,“ uvedla Jana Šorfová.

Stejně tak se můžete na Facebooku postupně seznamovat s jednotlivými díly ze sbírek galerie a dozvědět se více o příbězích, které jsou s nimi spjaté. „On-line se tak můžete pravidelně setkávat s předními českými, ale i zahraničními umělci – s Karlem Malichem, Josefem Ladou, Ladislavem Šalounem, Jitkou Válovou, Jiřím Černickým, Antonínem Střížkem, Milenou Dopitovou, Matti Kujasalou či Robertem Rauschenbergem,“ řekla ředitelka.

Tím ale nabídka nekončí. V době karantény pro vás lektoři nahrávají videa s oblíbenými knihami, listují, čtou a leckdy zapojují i své děti. Videa můžete sledovat na Youtube nebo na Facebooku. A kromě toho se odehrává i domácí tvoření v podobě online seriálů Lektorského centra GASK.

„Pomocí dialogových listů můžete na facebooku Lektorského centra poznávat dvojice umělců z naší stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem, kteří jsou v příbuzenském vztahu. Minule jsme se například vžili do kůže umělkyně Květy Válové a poznávali období, kdy tvořila v přírodě. Sledujte další díly, bavte se a tvořte spolu s námi!“ vyzvala všechny Jana Šofrová.

Za platných bezpečnostních opatření jsou tento týden otevřené i zahrady galerie, a sice denně od 10 do 19 hodin.