Jubilejního 60 000. návštěvníka přivítal GASK v pátek 17. listopadu. Stala se jím Petra Fialová.  „Na pokladně byla odměněna členstvím v programu Přítel GASK a dalšími dárky," napsala galerie na svém Facebooku.

Ředitelka galerie Jana Šorfová neskrývá spokojenost s letošní návštěvností. „Jsem ráda především za to, že jsou u nás lidé spokojení a opakovaně se k nám vracejí. Tento úspěch nás motivuje k dalšímu rozvoji a plánování nových výstavních projektů, edukačních programů a projektů zaměřených na pohodlí našich návštěvníků,“ uvedla.

K rekordní návštěvnosti přispěla výstava sester Válových Cesta předurčena osudem uspořádaná ke stému výročí jejich narození. Navštívilo ji přes 35 000 lidí. Odezvu expozice ale měla i u odborníků. Získala řadu ocenění, mimo jiné 2. místo za muzejní výstavu roku v národní soutěži Gloria musaealis a cenu Akademie vizuálních umění za výstavu roku.

Z komentované prohlídka výstavy Jiřího Surůvky v GASK

Komentovaná prohlídka výstavy Jiřího Surůvky v GASK. | Video: Deník/Radek Cihla

Také v Lektorském centru GASK, které každým rokem vytváří programy pro pedagogy, školy, rodiny s dětmi i pro osoby se specifickými potřebami, bylo letos živo. Jeho vedoucí Karin Vrátná Militká sdělila, že zdejšími programy letos prošlo 6000 lidí a navíc přes 15 000 rodičů s dětmi navštívilo vizuální herny GASK. „Každým rokem se poptávka po našich programech navyšuje a my si toho moc vážíme,“ poznamenala.

Pocta Švankmajerovým

Příští rok bude pro GASK významný. Slaví totiž 60 let své existence. Instituce Středočeská galerie vznikla v roce 1964 vyčleněním ze Střediska státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje.

„K oslavám jsme pro návštěvníky připravili výstavu mezinárodně uznávaného umělce Jana Švankmajera a jeho ženy Evy, a novou koncepci stálé expozice, kterou budeme otvírat v červnu příštího roku,“ uvedla Petra Bartušková, vedoucí PR GASK.

Historicky nejvyšší návštěvnost měla expozice Europa Jagellonica, která se v GASK uskutečnila v roce 2012.