Etnické a národnostní menšiny žijící v regionu zastupovali Filipínci, Kazaši, Kyrgyzové, Mongolové, Romové, Slováci a Vietnamci. Všichni na stáncích prezentovali svoji kulturu, například ochutnávkami různých tradičních pokrmů nebo možností vyzkoušet si společenské hry. K vidění byly krásné kroje, hudební nástroje nebo knihy v cizích jazycích.

Na hlavním pódiu se celé odpoledne konal bohatý program složený zejména z ukázek lidových tanců a zpěvu. Pro děti byla připravena různá stanoviště s plněním sportovních úkolů, luštěním hádanek a plněním kvízů. Všichni se mohli svézt na koni a vyzkoušet si výrobu placky s logem Spolufestu.

I Česká republika jako hostitelská země měla svůj stánek s nabídkou ochutnávky farmářského chleba s máslem a medem nebo sádlem a škvarky. Na pódiu ji reprezentovaly tanečnice z Domu dětí a mládeže Dominik v Kutné Hoře.

Závěr festivalu spolufinancovaného Evropskou unií patřil dvěma divadelním představením. Pohádku O veliké řepě si připravily děti a pracovnice Centra na podporu integrace cizinců Kutná Hora a poslední salvy radostného smíchu zněly při tradičně skvělém vystoupení Divadélka S radostí Tomáše Velzela a jeho pohádce Kiwi vynálezcem.

„Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a realizaci akce podíleli, a bez nichž by to nešlo. Speciální poděkování pak putuje k mužům z mongolské komunity, kteří pomáhali s přípravou stánků a hlavního pódia,“ řekla Alžběta Brychtová, vedoucí sociálních služeb Dítě a kůň - Sdružení pro hipoterapii.

„Těšíme se, že se akce stane každoroční součástí kulturního programu města. Cílem Spolufestu jsou vzájemné poznávání, dialog, nová přátelství a společné aktivity jednotlivých komunit v Kutné Hoře nejen na festivalu, ale v průběhu celého roku,“ dodala Alžběta Brychtová.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Diskutovaná výstava zůstane na stejném místě. Prý plní svůj účel a budí zájem

Venkovní fotografická výstava u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do Evropské unie v Kutné Hoře | Video: Deník/Luboš Hájek