Světoznámí umělci jezdí do města UNESCO hlavně díky uměleckému řediteli festivalu, violoncellistovi Jiřímu Bártovi. Ten si do Kutné Hory zve své kolegy, se kterými se setkává na festivalech ve světě a je pro ně zárukou vysoké kvality a tvůrčí muzikantské atmosféry. To je také důvod, proč si někteří najdou každý rok čas ve svém plném kalendáři a zamíří právě sem.

„Nezapomenutelné zážitky jsme prožili na začátku festivalu s houslistkou Corinne Chapelle a klavíristou Konstantinem Lifschitzem. Velmi milé setkání měli návštěvníci s hercem Josefem Somrem, který četl zamilované dopisy Leoše Janáčka své múze, o 40 let mladší Kamile Stösslové. Klavíristka Terezie Fialová ho tento večer doprovázela Janáčkovou hudbou,“ popsala jedinečné zážitky výkonná ředitelka festivalu Alena Turková.

„Velmi výjimečný byl koncert v úterý 4. června v chrámu sv. Barbory. Petr Eben, Dmitrij Šostakovič a na závěr neuvěřitelná skladba lotyšského skladatele Péterise Vaskse, která vznikla na text Matky Terezy. Klavírní kvintet se dvěma kutnohorskými sbory pod vedením sbormistra Zdeňka Licka nám touto hudbou připravili velmi silný mystický zážitek,“ dodala.

Podle Aleny Turkové měly všechny koncerty úžasný ohlas a vysokou návštěvnost. „Pro Kutnou Horu bylo určitě velkou poctou, že již podruhé na festivalu vystoupil Lukáš Vondráček ve svém klavírním recitálu. Vybral si hudbu Mozarta, Nováka, Schumanna, Suka a Smetany. Byl to neuvěřitelný zážitek a opět nás přesvědčil o tom, že jeho pověst nejžádanějšího klavíristy na světě, stále platí,“ uzavřela.