Nejinak tomu bude i letos, kdy se od 3. do 11 června 2023 koná 16. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí. Forma tvůrčí dílny, ve které je festivalový program realizován, vyžaduje ze strany hudebníků vysoké interpretační dovednosti, umění komorní souhry a schopnost práce pod tlakem. Tento způsob tvorby je festivalovým unikátem a možná i důvodem, proč koncertní provedení lákají svou atmosférou a spontánním nadšením hudebníků.

Klavíristka Terezie Fialová.
Terezie Fialová: Miluji skoro každou krásnou hudbu, když je hrána od srdce

„Festival komorní hudby v Kutné Hoře již pošestnácté přináší napínavé střety skladatelů zřídka hraných proti skladatelům všeobecně řazených do ranku geniální. Bohatá posluchačská návštěva minulých festivalů naznačuje, že tato cesta je správná a není důvod ji opouštět. Navíc je i pro zúčastněné interprety často objevná a obohacující,“ říká violoncellista a tvůrce programu festivalu Jiří Bárta. A na co konkrétně se letos návštěvníci festivalu mohou těšit?

Zdroj: Youtube

Katta + Jiří Pavlica & Hradišťan, 13. ročník, Kutná Hora 2020. Z kanálu MHF Kutna Hora na Youtube.

„Jen namátkou, notoricky známé Vivaldiho Quattro Staggione bude soupeřit s ročními obdobími Peterise Vaskse, Schubertův Oktet s Vertigem Olava Berga (poprvé v Česku) nebo Mozartův kvartet s dechovým triem Klementa Slavického. Klavírista Kostantin Lifschitz po předloňském bezprecedentním a fenomenálním provedení všech klavírních sonát Ludwiga van Beethovena volně navazuje čtyřmi koncerty zahrnujícími jedny z pilířů klávesové tvorby J.S.Bacha včetně Goldbergových variací a Umění fugy. Houslista Milan Pala doplní Bachovský cyklus kompletním provedením houslových Sonát a Partit. Originální programy na míru ušité pro Kutnou Horu přivezou Schola Gregoriana Pragensis s Jiřím Bártou a Katta, varhanice už dlouho popírající žánrové škatulkování, podobně staví program pro chrám sv. Barbory,“ nabízí Jiří Bárta ochutnávku z programu letošního ročníku.

Z minulých ročníků Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora.Violoncellista a programový ředitel MHF Kutná Hora Jiří Bárta.Zdroj: Deník/Jan Šmok

Koncerty budou umístěny do chrámu sv. Barbory, kostela sv. Jana Nepomuckého, kaple Božího těla, kavárny Blues Café a do kostela Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory. Vstupenky jsou v předprodeji na webových stránkách festivalu, v síti Colosseum Ticket a v Informačním centru v Kutné Hoře. Více informací, včetně kompletního programu najdete ZDE.