Dva protihráči z týmů se staví proti sobě. Očima na sebe dlouze a upřeně hledí a pak zpět soustředěně na míč. Zahájeno. Rozhodčí píská začátek první poločas ve florbalovém turnaji o školský pohár České pojišťovny v prostorách tělocvičny Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře. Ze všech stran se ozývají povzbuzující hlášky a pokřiky.
„Ve hře se naskytlo hodně těžkých a složitých situací, ale ta nejlepší nastala ve chvíli, kdy jsem spoluhráči přihrál 
a on dal branku," prozrazuje devítiletý Jirka z „Masaryčky", který je v tomto oboru naprostým nováčkem a florbalem se zabývá teprve tři týdny. Pře sledování druhého zápasu se můj zrak upíná k týmu Masarykovy základní školy.


Sport nejen 
pro kluky


Tým totiž zastupují i tři dívky – Adéla, Natálie a Libuška. „Tento stav dívek mi takto vyhovuje. Je to lepší, než abych tam byla sama. Sice jsem ještě žádnou branku nedala zatím, ale měla jsem jednu asistenci," prozrazuje jedna z hráček, desetiletá Adélka. Ta začala na florbal chodit prvním rokem. Na rozdíl od Adély je Natálka od prvního pohledu drobná dívenka. Prozradila však na sebe, že jí florbal hrozně baví 
a nejraději hraje hokej. „Hokej hraji už od svých tří let. 
A vůbec, sport prostě miluji 
a hodlám v tom nadále pokračovat," řekla mi odhodlaně Natálka. Libuška alias „Líba" je zase o dost stydlivější, než jsou její spoluhráčky. Všechny tři se shodly na tom, že florbal je baví, protože je akční a živý.
Rozhodčí zahajuje další hru a proti sobě nastupují další dvě základní školy. Turnaje o školský pohár se zúčastnili hráči prvního stupně základních škol nejen z Kutné Hory. Respektive ročníky narozené po roce 2002.


„Rychle, přihraj mi! Na co tam koukáš," pokřikovali na sebe spoluhráči. Ani ne po pěti minutách zápasu se ozvalo hlasité „Jooooooo!" a chlapci 
z týmu vyskakují ze střídaček, aby své spoluhráče poplácali po zádech za dobře odvedenou práci. „Dnes jsem dostal celkem čtyři branky, ale beru to jako další zkušenost. Říká se totiž, že chybami se člověk učí," uvedl s úsměvem Kryštof, brankář poraženého týmu, který zastupoval „Masaryčku". Desetiletý Kryštof také na sebe „práskl", že florbal hraje pět let, a to hlavně pro radost.


Pravidelné tréninky


Výborné sportovní výsledky 
u každého sportovce jistí hlavně pravidelné tréninky 
a striktní režim. To potvrdil 
i desetiletý Lukáš, který jako brankář zastupuje Základní školu ve Vrdech. „Na turnaj jsme trénovali dva měsíce pod dohledem vedoucí kroužku Ludmily Francové," uvedl Lukáš. „Každopádně mám 
z dnešního turnaje moc dobrý pocit. Hráli jsme se základkou z Uhlířských Janovic. Bylo to dnes super," dodává k pocitům z právě odehraného zápasu. Lukáš také prozradil, že to byl jeho první ligový turnaj. Ludmilu Francovou si vychválilo i mnoho dalších nadějných hráčů.
Turnaj se pomalu blíží ke konci a zbývají poslední dvě utkání. Hráči, kteří už mají svůj zápas za sebou, ze sebe shazují veškerý stres a sledují průběh dalších her. „Kdybych měl zhodnotit dnešek, mám velmi dobrý pocit. Největší krizi jsem měl v druhé polovině zápasu," řekl mi závěrem brankář desetiletý David z vítězné vrdské základní školy.