Projekt se koná v rámci Modrého dubna, kdy celý svět vyjadřuje podporu lidem s poruchou autistického spektra. Výrazným prvkem myšlenky je modrá barva, ta je barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže. Vstupné na sobotní program v GASK v Kutné Hoře je dobrovolné. Výtěžek z projektu Život na křídlech bude využit na financování zážitkových programů pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra, poruchou aktivity a pozornosti ve školním roce 2024/2025.

GASK - Galerie Středočeského kraje:

| Video: Youtube

V rámci doprovodného programu Života na křídlech se v sobotu 6. dubna v refektáři GASK představí značka Soolista, a to svou kolekcí Spektrum, která vznikla ve spolupráci s Národním ústavem pro autismus (NAUTIS). Středobodem kolekce je tzv. „komunikační tričko“, funkční pomůcka napomáhající rozvinutí komunikace mezi dítětem s poruchu autistického spektra a rodičem nebo blízkým. Toto tričko vzniklo jako alternativa k speciálním kartičkám, které jsou běžně pro náhradní komunikaci využívány. Výtěžek z kolekce poputuje na navýšení kapacity rané péče NAUTIS.

Součástí programu bude také beseda se Zuzanou Dvořáčkovou, která se dlouhodobě věnuje tématu autismu a která díky své osobní zkušenosti a odborné znalosti problematiky přináší léty ověřené a funkční postupy a potřebnou psychickou podporu rodinám s dětmi s PAS. Program doprovází workshop sítotisku s motivy žáků s PAS ze Speciálních škol ČCE Diakonie Čáslav. Celý den uzavře projekce filmu Buko, ve kterém Marta Issová bravurně ztvárnila filmovou postavu Terezu, která má poruchu autistického spektra. Za tuto roli získala Českého lva jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

ŽIVOT NA KŘÍDLECH V GASK 6.4.2024

16.00 – 20.00: Workshop sítotisku s motivy žáků s PAS ze Speciálních škol ČCE Diakonie Čáslav

17.00 – 17.30: Představení instalace kolekce Spektrum od oděvní značky Soolista

17.30 – 18.00: Představení programu a cíle

18.00 – 19.30: Beseda se Zuzanou Dvořáčkovou

19.30 – 21.00: Projekce filmu Buko