Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla malé kačinské divadlo, který se na Kačině koná už čtvrtým rokem. Divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků.

Kromě pravidelných divadel, jako jsou Divadlo Volfi a Geisslers Hofcomoedianten, letos poprvé zahrají soubory Kámoš Drámoš a Loutkové divadlo Sokola Pražského. Velkým lákadlem na Makačínu bude představení loutkového souboru Buchty a loutky, který patří k divadelní špičce nejen v Česku.

close Pozvánka na Makačíno a Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina. info Zdroj: www.nzm.cz zoom_in Pozvánka na Makačíno a Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina. Společně s festivalem letos proběhne i Víkend otevřených zahrad. Návštěvníci areálu Kačina tak budou moci spojit kulturní zážitek s komentovanými procházkami kačinským parkem a sadem či s prohlídkou zámecké zeleninové zahrádky a oranžerie. Svátek otevírání zahrad veřejnosti má svoji dlouholetou tradici, vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend).

Tento projekt se setkal s velkým ohlasem a postupně se rozšířil po celé Evropě. „Nechtěli jsme návštěvníky připravit o žádnou z oblíbených jarních akcí. Díky spojení Makačína a Víkendu otevřených zahrad je čeká programem nabitý víkend, který si užijí celé rodiny,“ uvedl ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Během divadelního festivalu budou též vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského zámeckého divadla, ale k vidění budou celou návštěvnickou sezónu a od 1. července k nim přibude původní chotkovské zámecké loutkové divadlo. To se téměř po padesáti letech dočasně vrátí zpět na Kačinu. Spolu s kostýmy ho zapůjčí Národní muzeum.

Pro děti budou v sobotu i v neděli v časech 11 až 12 a 13 až 15 hodin připraveny tematické dílničky. Dobovou atmosféru přiblíží „mistr s klikou“, který návštěvníkům areálu bude hrát na staročeský flašinet. Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku.

Akce proběhne za dodržení všech aktuálně platných hygienických opatření. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky přesunuty do vnitřních prostor. Vstupné na jednotlivá představení či komentované prohlídky je 50 korun za osobu.

Komentované prohlídky a procházky

Výstava Epifyty - o významné skupině rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví posledním století. Výstava přiblíží život epifytů ve svém původním prostředí vysoko v korunách stromů.

Zeleninová zahrádka - v prostorách bývalého zámeckého zahradnictví nalezneme expozici zeleniny a užitkových plodin. Vedle bylinné zahrady si zde můžete prohlédnout více jak sto významných plodin minulosti i současnosti a také světově významné druhy, které se u nás běžně nepěstují.

Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu - už v dobách hraběcího rodu Chotků vznikala různorodá stanoviště v podobě remízů, luk, sadů či vodních ploch, díky nimž se kačinský park muže chlubit velkou škálou rostlinných i živočišných druhů.

Chotkovské ovocnictví a prohlídka zámeckého sadu - Chotkové byli v 19. století významnými producenty ovoce na Kutnohorsku. Vlastnili ovocnou školku, z níž prodávali stromky široké veřejnosti. Pěstovali zejména švestky a třešně. Jako připomínku chotkovského ovocnictví NZM vysázelo v roce 2020 ovocný smíšený sad, kde pěstuje ve zdejším kraji rostoucí staré odrůdy třešní, švestek, jabloní a hrušní.

Program Makačína a Víkendu otevřených zahrad

sobota 12. června
10:00 O pejskovi a kočičce – Divadlo Volfi
11:00 Zlaté srdce – Loutkové divadlo Sokola Pražského-Kašpárek
13:00 – 13:45 komentovaná prohlídka výstavy Epifyty
14:00 Ošklivé káčátko – Divadlo Volfi
15:00 – 15:45 komentovaná prohlídka zeleninové zahrádky (v případě špatného počasí komentovaná prohlídka oranžerie)
16:00 Raut – Geisslers Hofcomoedianten

neděle 13. června
10:00 O babičce Neschopence – Loutkové divadlo Sokola Pražského-Kašpárek
13:00 - 14:00 komentovaná procházka Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu – od minulosti po současnost
14:30 - 15:30 komentovaná procházka Chotkovské ovocnictví + prohlídka zámeckého sadu
15:00 Dekanémor – Kámoš Drámoš
16:30 Anča a Pepík - Buchty a loutky